Po takmer 50 rokoch sa Slovensko dočkalo nového stavebného zákona, ktorý nahradil zastaranú legislatívu z roku 1976. Nový zákon prináša zásadné zmeny, ktoré sa dotknú výstavby rodinných domov, nájomných bytov, ale aj infraštruktúry, ako sú diaľnice a cesty prvej triedy. Cieľom je zjednodušiť a zrýchliť stavebné konanie, znížiť byrokraciu a zvýšiť transparentnosť. Zároveň sa však objavujú aj obavy o kvalitu stavebných prác a materiálov, ktoré bude potrebné kontrolovať ešte dôkladnejšie.

Zjednodušenie stavebného konania

Nový stavebný zákon nadobudol účinnosť 1. apríla 2025. Jednou z hlavných zmien je opustenie dvojstupňového modelu posudzovania stavebných zámerov, ktorý v minulosti zahŕňal osobitné územné a stavebné konanie. Tento model spôsoboval zbytočné opakovanie posudzovania rovnakých otázok a predlžoval schvaľovacie procesy. Nový zákon tieto procesy integroval do jedného, čo prinesie rýchlejšie rozhodovanie a menšiu byrokraciu.

Tento krok bude mať pozitívny dopad najmä na bežných ľudí, stavebné podniky a developerov, ktorí sa dočkajú urýchlenia celého stavebného konania. V Košiciach sa napríklad pripravuje výstavba 5700 bytov v troch etapách, pričom prvá fáza zahŕňa 1700 bytov. Vo Valalikoch, kde vyrastie závod automobilky Volvo, sa plánuje výstavba ďalších 2250 nájomných bytov.

Minister dopravy Jozef Ráž v súvislosti s novým stavebným zákonom poukázal aj na jeho vplyv na výstavbu infraštruktúry. „Účinnosť zákona a jeho aplikáciu do praxe preberá Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR. Tento úrad organizuje sériu školení pre úradníkov a zabezpečí ich certifikáciu. Zriaďuje sa aj call centrum, kde budú môcť úradníci konzultovať problémy, s ktorými si nebudú vedieť poradiť.“ Minister zároveň zdôraznil, že v prípade potreby bude rezort dopravy pripravený upraviť zákon tak, aby bol v praxi ešte efektívnejší.

Nový stavebný zákon tiež znamená koniec čiernym stavbám. Tieto stavby, ktoré boli postavené bez potrebného povolenia, budú musieť byť buď dodatočne legalizované, alebo odstránené v stanovenom časovom rámci. Cieľom tejto zmeny je ukončiť dlhodobý problém, kedy sú stavby užívané bez oficiálneho právneho statusu, čo vytvára právnu neistotu pre vlastníkov aj obyvateľov týchto objektov.

Štátny stavebný dohľad

Nová legislatíva posilňuje aj štátny stavebný dohľad, ktorý bude vykonávaný stavebnými inšpektormi. Tí budú kontrolovať, či stavebné práce vykonávajú oprávnené osoby a či sa stavba realizuje podľa schváleného projektu. Okrem toho budú zodpovední za kontrolu kvality použitých materiálov. Ak sa vyskytnú podozrenia, že boli použité nevhodné stavebné materiály, stavebný inšpektor bude môcť nariadiť odobratie vzorky na kontrolu alebo znalecký posudok. Náklady na tieto opatrenia bude musieť uhradiť ten, kto použil nekvalitný materiál alebo ho zabudoval do stavby nesprávnym spôsobom.

V prípade neplnenia nariadených opatrení môže byť stavebník potrestaný pokutou až do výšky 15-tisíc eur. Pri veľkých stavbách, ako sú developerské projekty, to však môže byť nedostatočne odstrašujúce opatrenie.

Kvalita stavebných materiálov

Kvalita stavebných materiálov má byť podľa odborníkov predmetom prísnej kontroly. Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) má zohrávať kľúčovú úlohu pri kontrolách kvality výrobkov na trhu. Problémom však zostáva, že SOI môže odoberať vzorky iba z obchodnej siete alebo od výrobcu, nie priamo na stavbách. Tým sa sťažuje kontrola dovozových materiálov, ktoré môžu predstavovať zvýšené riziko nekvality.

Podľa Marcely Kubů z Asociácie výrobcov minerálnych izolácií sa na slovenskom trhu vyskytuje veľa neznačkových tepelných izolácií, ktoré sú síce lacné, ale ich kvalita môže byť problematická. „Zabudovanie nevhodnej izolácie môže spôsobiť, že zateplenie nebude dlhodobo funkčné. Zákazníci sa nemajú na koho obrátiť a riešenie sporov je zdĺhavé,“ upozorňuje M. Kubů.

Petra Čakovská zo Spoločnosti ochrany spotrebiteľov tiež varuje pred rozhodovaním sa len na základe ceny. „Pri výbere stavebných materiálov sa oplatí priplatiť za overenú kvalitu. Etablované značky majú históriu a zákazníci si môžu overiť ich referencie. Lacné, neznačkové výrobky môžu byť nielen zdravotne rizikové, ale aj nebezpečné, ak nespĺňajú technické normy,“ dodáva odborníčka.

Silnejšie kontrolné mechanizmy

Experti zdôrazňujú, že na zaručenie správnosti legislatívy bude potrebné posilniť kapacity kontrolných orgánov, ako je Slovenská obchodná inšpekcia a stavební inšpektori. Len tak bude možné zabezpečiť dôkladné monitorovanie kvality materiálov a postupov pri výstavbe, čím sa minimalizujú riziká spojené s nekvalitnými výrobkami.

Marcela Kubů dopĺňa: „Slovenský právny poriadok obsahuje zákon o stavebných výrobkoch, ktorý nadväzuje na stavebný zákon. Tento zákon by mohol posilniť kontrolné mechanizmy na stavebnom trhu, ale problém dovozu a predaja nekvalitných výrobkov zostáva mimo záujmu zákonodarcu. Zmena tohto zákona by mohla priniesť rozšírenie právomocí a kapacít SOI, čím by sa efektívne eliminovali nepoctiví výrobcovia a dodávatelia nekvalitných materiálov.“

Príprava na budúcnosť stavebníctva

Stavebný zákon, ktorý bol prísne vyžadovaný po desiatkach rokov, zároveň prichádza aj v čase, keď sa slovenská výstavba pripravuje na významné investície. Tieto investície majú potenciál transformovať slovenský stavebný trh, ale aj samotné mestské prostredie.

Výstavba nových bytových komplexov, obchodných zón a infraštruktúrnych projektov, ako sú diaľnice a cesty prvej triedy, je teraz oveľa jednoduchšia a rýchlejšia, vďaka zjednodušenému stavebnému konaniu. Predpokladá sa, že nová legislatíva uľahčí aj prípravu nových technologických parkov a logistických centier, čo môže priniesť pozitívne ekonomické zmeny na národnej aj regionálnej úrovni.

V tejto súvislosti sa však kladie dôraz aj na predpokladaný rast obyvateľstva a jeho nároky na efektívne a kvalitné bývanie. Podľa odborníkov je dôležité, aby sa stavebný trh prispôsobil novým požiadavkám trhu, ktoré si vyžadujú nielen kvantitu, ale aj kvalitu a dostupnosť bývania.

Nový stavebný zákon predstavuje zásadný krok k zefektívneniu stavebného procesu, ktorý by mal priniesť rýchlejšie rozhodovanie a zníženie byrokracie. Avšak pre zabezpečenie kvalitnej výstavby a ochrany spotrebiteľov je nevyhnutné, aby sa dôsledne monitorovali stavebné materiály a postupy pri výstavbe.

Ďalšie dôležité správy

ISMONT s.r.o. - stavebná, investičná a developerská spoločnosť, ktorá stojí za mnohými projektami na Slovensku.
Neprehliadnite

Slovenské stavebníctvo začalo rok opatrne. Očakáva sa postupné oživenie