Inštalácia fotovoltických systémov na strechách rodinných domov sa stáva kľúčovým krokom k energetickej sebestačnosti a boji proti klimatickým zmenám. Tento trend podporuje nová európska legislatíva, ktorá v budúcnosti zavádza povinnosť inštalovať fotovoltické systémy na nové budovy. S rozmachom solárnych panelov sa však zvyšuje riziko požiaru a iných bezpečnostných problémov.

Hlavné príčiny požiarov

Každý rok pribudne na Slovensku niekoľko sto megawatt hodín (MW) inštalovaného výkonu pomocou fotovoltiky. Odborníci predpokladajú, že tento rastúci trend bude pokračovať v nadchádzajúcich rokoch. Tým ale nielenže sa zvyšuje množstvo inštalovaných systémov, ale zároveň sa vynárajú nové výzvy, ako sú požiarne riziká a bezpečnosť osôb pri inštalácii. Aj keď sú fotovoltické systémy bezpečné, nesprávna inštalácia alebo nedostatočná údržba môže viesť k nebezpečným situáciám.

Pri využívaní solárnej energie môžu nastávať požiare v dôsledku rôznych faktorov. Medzi najčastejšie patrí použitie nevhodných, necertifikovaných komponentov, ktoré vedú k skratom, prehrievaniu alebo poškodeným izoláciám. Tieto chyby môžu byť výsledkom neodborného návrhu, nekvalitnej inštalácie alebo nesprávneho výberu materiálov. Ak sa vodiče nesprávne upevnia alebo sa používajú nesprávne konektory, môže to spôsobiť zhoršenie ich izolácie a následný požiar.

Znečistené, tienené alebo poškodené fotovoltické panely môžu vytvárať horúce miesta (hot spots), ktoré sú miestami s výrazne zvýšenou teplotou. To môže viesť k vznieteniu. Okrem toho je dôležité, že plamene, ktoré sa dostanú na strechu pod panelmi, môžu rozšíriť požiar na miesta, ktoré by za normálnych okolností zostali nepostihnuté. Týmto spôsobom sa požiar môže rýchlo šíriť cez strechu a ešte viac komplikovať zásah hasičov.

„Strešné súvrstvie, ktoré vo svojej skladbe obsahuje horľavú tepelnú izoláciu, môže byť v kombinácii s fotovoltickým systémom kritickým faktorom pri šírení požiarov, ktoré nie je zatiaľ komplexne analyzované vhodnými požiarnymi skúškami. Výskum v oblasti fotovoltiky na strechách síce ešte nie je ukončený, ale z predbežných skúšok je zrejmé, že ak sa v skladbe strechy použije minerálna vlna, skúšky vychádzajú najlepšie,“ upozorňuje špecialista a projektant požiarnej ochrany Juraj Olbřímek.

Výber správnych materiálov

Riziko požiaru môže byť ovplyvnené materiálmi použitými pri stavbe strechy a výbere izolačných výrobkov. Horľavé tepelnoizolačné materiály, ako polystyrén (EPS), polyuretán (PUR) či polyizokyanurát (PIR), môžu v prípade vzniku požiaru prispieť k jeho šíreniu. Tieto materiály sú klasifikované ako horľavé, čo znamená, že pri požiare sa môžu rýchlo zapáliť a spôsobiť ešte rozsiahlejší požiar.

Naopak, minerálna vlna, ktorá patrí do najvyššej triedy reakcie na oheň, sa považuje za nehorľavý materiál a jej použitie zvyšuje požiarnu bezpečnosť. Kombinácia horľavých izolačných materiálov so fotovoltikou bez požiarnobezpečnostnej ochrany je riziková. K správnemu návrhu a inštalácii systému patrí aj použitie nehorľavých ochranných vrstiev, ako sú nehorľavé minerálne vlny alebo požiarne dosky.

„Šírenie požiaru a jeho dynamiku ovplyvňuje viacero faktorov, okrem skladby strechy a bezpečnostného typu panelov aj výška medzery medzi strechou a panelmi, sklon panelov či konfigurácia ich rozmiestnenia. Preto je nevyhnutné, aby boli systémy správne navrhnuté, inštalované a pravidelne kontrolované,“ dodáva J. Olbřímek.

Poisťovne a požiarna bezpečnosť

Poistné podmienky v prípade požiaru sú prísne a závisia od správnosti inštalácie solárnych panelov, ako aj od kontrol a revízií. Ak poisťovňa zistí, že pravidelná údržba nebola vykonaná v súlade s bezpečnostnými normami, môže to viesť k zníženiu poistného plnenia či jeho zamietnutiu.

Ak by nastal požiar a nehnuteľnosť bola poistená proti požiaru, poisťovňa vychádza z dokumentácie zisťovania príčin požiaru, ktorá určí príčinu požiaru. Kľúčové bude tiež odborná inštalácia fotovoltického systému, dodržanie potrebných bezpečnostných noriem a realizácia pravidelných kontrol a revízií zariadení.

„Ak sa zistí, že pravidelné revízie vykonané neboli a malo by to priamy vplyv na vznik požiaru, poisťovňa má právo poistné plnenie znížiť alebo aj zamietnuť,“ upozorňuje Helena Kanderková, špecialistka externej komunikácie Allianz – Slovenská poisťovňa.

Poisťovne pri inštalácii fotovoltiky odporúčajú zohľadniť hodnotu systému pri poistení nehnuteľnosti, zabezpečiť odbornú montáž a viesť si dokumentáciu o revíziách a údržbe. Ako dodávajú odborníci, zodpovedné plánovanie a realizácia sú základom pre minimalizáciu rizika a zvýšenie požiarnych štandardov v oblasti fotovoltiky.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Podpora na inštaláciu solárnych panelov pre malé a stredné podniky mešká už mesiace