Hravý, veselý a farebný, aj taký je Marrákeš. Tento svoj odkaz šíri aj v podobe interiérových doplnkov, ktoré neprehliadnete ani v tunajších končinách. Temperament tohto miesta viete vniesť k sebe domov pomerne ľahko, no dbajte na zjednotenie výsledku.

Farby: Červená, horčicová, hnedá

Nie darmo sa Marrákešu hovorí križovatka farieb. Je z čoho vyberať, no odtiene by mali byť sýte, prípadne zemité.

Červená a bordová zvýrazňujú temperament krajiny, horčicová žltá predstavuje horúce slnko, hnedá bohatú zem. Všetky sýte farby vynikajú na pozadí bielych stien.

Prírodné materiály

Maroko je raj milovníkov textílií. Čím pohodlnejšie, tým lepšie. Bez koberca by ste len ťažko vytvorili interiér v tomto štýle, takže vyberajte spomedzi tkaných, bavlnených, farebných aj vzorovaných.

K tomu van­kúše, matrace, obliečky i pletené makramé. Neprehliadnuteľným prvkom je prítomnosť prírodných materiálov ako drevo – ideálne masívne –, kameň, keramika, juta, slama či ratan.

Koberce na zemi aj na stene

V tejto dovolenkovej destinácii vynikajú najmä spomínané textílie, koberce sa ukladajú nielen na zem, ale aj vešajú na stenu. Dôraz sa kladie na čalúnenie, naoko drahé látky, korálky aj strapce.

Krajina inšpiruje soškami z alabastru, ručne pletenými košíkmi, tradičnými berberskými tkaninami. Doplnky naberajú na efekte aj vďaka mosadzi a cínu.

Ornamenty, geometrické tvary, mozaiky

Pestrosť marockého etna je podčiarknutá aj typickými motívmi tejto krajiny. Farebný Marrákeš miluje ornamenty, geometrické vzory aj mozaiky.

Do kovových i drevených povrchov stolíkov na čaj sú vyrezané arabesky, často ide o zložité, no naoko hravé vzory, ktoré inde nevídať.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke bytovka na Bajkalskej ulici č. 50 v Prešove vo štvrtok 19. mája 2022. Prvých 10 mestských nájomných bytov na Bajkalskej ulici v Prešove odovzdali nájomníkom za prítomnosti primátorky mesta Prešov Andrey Turčanovej. FOTO TASR – Milan Kapusta
Neprehliadnite

Ceny bytov v niektorých mestách začali klesať, stúpa počet bytov a domov na predaj