Ceny bytov v Česku v tohtoročnom 2. štvrťroku medziročne stúpli o 13 až 27 percent, ale napríklad v Brne a Hradci Králové za toto obdobie medzikvartálne o jedno až dve percentá klesli. Vyplýva to z analýzy spoločnosti FérMakléři.cz, ktorú má ČTK k dispozícii. Zároveň stúpa množstvo bytov, rodinných domov i pozemkov na predaj a podľa štatistík webu GarantovanyNajem.cz je ich počet najvyšší za osem rokov.

Najdrahšie byty

Pri medziročnom porovnaní najviac zdraželi byty v Ústí nad Labem, a to o 27 percent. V Olomouci a Českých Budějoviciach bol medziročný rast cien 24 percent. Naopak najmenej zdraželi byty v Prahe a Brne, konkrétne o 13 a 15 percent.

„V medziročných štatistikách sa zatiaľ zásadná zmena trhu nepremietla, v druhom štvrťroku zdraželi byty oproti rovnakému obdobiu vlani v priemere o 20 percent. Ak však porovnáme obe tohtoročné štvrťroky, tak už ceny bytov medzikvartálne stagnujú alebo dokonca klesajú," uviedol k aktuálnemu vývoju cien bytov konateľ spoločnosti FérMakléři.cz Lumír Kunz.

Cena v Brne klesla

Za druhý štvrťrok roku vychádza podľa štatistík FérMakléři.cz v Prahe meter štvorcový plochy na 128 009 korún, čo je oproti prvému štvrťroku nárast o percento. Naopak v Brne cena o percento klesla a meter štvorcový stojí 102 457 korún. V Hradci Králové sa cena znížila o dve percentá na 81 462 korún za meter štvorcový.

„Je pritom možné, že dáta za tretí štvrťrok ukážu medzikvartálny pokles cien rádovo v percentách. Nemyslím si však, že by sa domácnosti mali báť trvalého znehodnotenia ich nehnuteľností. Iniciatívu na trhu prevezmú na chvíľku pravdepodobne developeri, ktorých stimulačné akcie už začíname sledovať," uviedol k predpokladanému vývoju trhu Kunz.

Nehnuteľností na predaj pribúda

Ceny nehnuteľností začínajú stagnovať aj podľa údajov z portálu Realitymix.cz. V Prahe v júli klesla priemerná medzimesačná cena za meter štvorcový o 0,9 percenta, v Brne o dve percentá a v Liberci a Plzni o viac ako štyri percentá, tvrdí portál.

Spoločnosť GarantovanyNajem.cz dodáva, že tiež pribúda nehnuteľností na predaj. Ponuka v Brne sa za uplynulých osem mesiacov zvýšila o 86 percent a v Prahe o 16 percent. „Rýchlosť, s akou pribúdajú byty na predaj, je nevídaná. Zďaleka však nedosahuje vrchol z roku 2014, kedy bolo v Prahe k dispozícii 13-tisíc bytov na predaj. Očakávame preto, že počas nasledujúcich mesiacov bude nehnuteľností na predaj ešte pribúdať," odhaduje Viktor Mejzlík, spoluzakladateľ služby GarantovanyNajem.cz.

Predaj nehnuteľnosti zaberie podľa webu dlhší čas, a to od troch do šiestich mesiacov. „Majitelia, ktorí chcú nehnuteľnosť predať rýchlo, sú často nútení ísť s cenou skokovo dole. Pokojne o päťsto tisíc až milión korún. Ochota zlacňovať je teraz naozaj veľká," konštatoval Mejzlík.

Ďalšie dôležité správy

Hrubá stavba nového Apollo Business Centra v Bratislave.
Neprehliadnite

Stavebná produkcia v SR sa v máji medziročne zvýšila o 2,5 percenta