Stavebná produkcia v máji 2022 dosiahla 520,8 milióna eur a v porovnaní s májom 2021 vzrástla o 2,5 percenta. Po zohľadnení sezónnych vplyvov bola stavebná produkcia o 0,4 percenta vyššia ako v apríli 2022. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Tuzemská produkcia

Rast stavebníctva v piatom mesiaci tohto roka ovplyvnila najmä medziročne vyššia rozhodujúca tuzemská produkcia, ktorá medziročne vzrástla o 6 percent. Jej celkový vývoj ovplyvnilo najmä zvýšenie objemu stavebných prác na podielovo významnejšej novej výstavbe o 8,8 percenta.

Naopak, opravy a údržba medziročne poklesli o 1,3 percenta a brzdili celkový rast stavebníctva v máji. V štruktúre tuzemskej produkcie nová výstavba tvorí viac ako dvojtretinový podiel.

Z hľadiska výrobného zamerania objem prác pri výstavbe budov medziročne stúpol o 4,7 percenta a k pozitívnemu vývoju stavebníctva prispeli najmä rýchlejšie rastúce práce na inžinierskych stavbách, medziročne vzrástli o 8,8 percenta.

Medziročný pokles

Naopak, práce v zahraničí, ktoré pomáhali stavebníctvu v predošlom roku, znížili svoj objem a medziročne zaznamenali pokles o 23,8 percenta. Zahraničné výkony tvorili necelých 9 percent z celkového objemu stavebnej produkcie.

V súhrne za prvých 5 mesiacov roka 2022 dosiahla stavebná produkcia objem takmer 2,1 miliardy eur a medziročne bola vyššia o 1 percento. Dynamickejší medziročný rast o 1,7 percenta vykázala nová výstavba, opravy a údržba sa držali približne na úrovni roka 2021 (rast o 0,2 percenta). Produkcia v zahraničí bola medziročne vyššia o 1,8 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke kontrolný deň na rómskom sídlisku Luník IX v Košiciach 6. júna 2022 na prvej stavbe projektu Budujeme nádej na Luníku IX. Ide o vzorový rodinný dom s komunitným centrom, ktorý realizuje sociálny podnik Košického samosprávneho kraja (KSK) s ľuďmi z Luníka IX, ktorí tu pracujú na pozíciách ako pomocní pracovníci. Nasledovať budú ďalšie svojpomocné výstavby rodinných domov. FOTO TASR - František Iván
Neprehliadnite

Ceny stavebných materiálov ďalej rastú. Štát má len čiastočné riešenie