Záujem o nákup chát a chalúp po dvoch rokoch ochladol. Proti minulému roku klesla túžba ľudí zaobstarať si rekreačnú nehnuteľnosť o 20 až 30 percent. Vyplýva to z informácií realitného portálu videobydleni.cz a realitnej kancelárie Next Reality.

Boom skončil

Chaty a chalupy na kúpu momentálne ľudia vo svojom hľadáčiku nemajú. Po asi dvoch rokoch tak skončil boom, ktorý zapríčinili časté lockdowny, karantény a zatvorené školské zariadenia. Tohtoročné leto mnohí chcú tráviť mimo Českej republiky," povedal Jakub Veverka, hlavný ekonóm realitného portálu. Podľa údajov tohto realitného portálu klesol záujem medziročne o 23 percent.

Generálny riaditeľ Next Reality Robert Hanzl menší záujem o chaty a chalupy potvrdil. Je na úrovni 20 až 30 percent, doplnil. „Dopyt je nižší, ale dlhodobo má trh problém, že je objektov málo a veľa sa vykúpilo počas covidu," uviedol Hanzl.

Enormný záujem

V uplynulých dvoch koronavírusových rokoch bol o chaty a chalupy enormný záujem, pretože sa nemohlo cestovať do zahraničia a ľudia v rekreačných objektoch aj pracovali na tzv. home office. „Keď sa objavil rekreačný objekt na predaj, tak bolo vyše desať záujemcov, a skoro sa prebíjali, preplácali, kto nehnuteľnosť kúpi," uviedol Hanzl. Ceny sa podľa neho až zdvojnásobili. Cena chaty pri Sázave vzrástla z 1,5 milióna na tri milióny korún a apartmány na horách zo 100 tisíc za meter štvorcový na 200 tisíc za meter štvorcový.

Ceny po uvoľnení koronavírusových opatrení podľa realitných kancelárií ďalej nerastú. Záujem je ale predovšetkým o celoročne obývateľné objekty, chaty pri vode alebo s výhľadom.

Kvôli stúpajúcim cenám stavebných materiálov a energií sa odkladajú rekonštrukcie chát a chalúp. „Ľudia radšej nechajú rozostavané svoje chaty, než aby priškrtili rodinný rozpočet niekde inde. Keď sa výstavba rekreačného objektu pretiahne napríklad aj o dva roky, nikomu to extrémne vadiť nebude a náklady budú potrebné nižšie," uviedol Veverka.

Záujem o chaty v zahraničí

Server má aktuálne cez 800 chát a chalúp na predaj, čo je viac ako 28 percent oproti minulému roku. Realitná kancelária RE/MAX má v ponuke 305 chát a chalúp bez rezervácie a pociťuje výrazne menší pokles, len o osem percent. „Podľa maklérov je stále veľký záujem kupujúcich. Počty záujemcov sa pohybujú väčšinou v dvojciferných číslach a predaje sú často formou aukcie. To je u ďalších typov nehnuteľností už skôr výnimka," uviedla hovorkyňa firmy Dagmar Schejbalová.

Odliv nakupujúcich spôsobil podľa realitných kancelárií aj rastúci záujem Čechov o chaty v zahraničí. Najčastejšie ide o Chorvátsko a Španielsko, kde sa ceny týchto objektov podľa realitného portálu pohybujú na úrovni priemerného bytu 2 +1 v Prahe. A ešte sú schopné vytvoriť zaujímavejší výnos z hľadiska ďalšieho prenájmu, tvrdí server.

Ďalšie dôležité správy

Namestie Europi v Komarne.
Neprehliadnite

Nové nájomné byty vzniknú prestavbou základnej školy