Strmo nadol začali padať ceny nehnuteľností vo Švédsku. Ešte na začiatku roka boli na maximách. Švédsky trh má za sebou desaťročný boom poháňaný lacnými hypoúvermi a nedostatkom bývania.

No krivka sa zlomila a ceny od svojich maxím padli v priemere o 15 percent. Ide o vôbec prvú európsku krajinu, ktorá zaznamenala dvojciferný pokles. Agentúra Bloomberg uvádza, že najväčšej severskej ekonomike hrozí, že upadne do najhoršej recesie spomedzi štátov EÚ.

Stúpajúca inflácia a rastúce hypotekárne náklady rozkývali ceny nehnuteľností všade vo svete, trhy padajú v Kanade, Austrálii či Novom Zélande. Dva po sebe idúce štvrťroky klesajúcich cien nehnuteľností zaznamenalo aj viac ako tucet rozvinutých ekonomík. „Trh prechádza dramatickou zmenou,“ uviedla analytička finančného ústavu Nordea Bank Abp Annika Winsthová.

Ešte viac sa zadlžujú

Faktom je, že zhruba 64 percent obyvateľov Švédska vlastní nehnuteľnosť. Väčšina z nich však nemá dlhodobé hypotéky s pevnou úrokovou sadzbou, takže aktuálna situácia mnohých zabolela. Domácnosti sa ešte viac zadlžujú, čo sa prejaví aj na spotrebe v maloobchode.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa