Trh s nehnuteľnosťami sa mení, no základná správa pre záujemcov o bývanie – dostupnosť bývania sa zhoršuje. Rezidenčné nehnuteľnosti na Slovensku boli pod vplyvom lacných úverov najdostupnejšie pred pandémiou, teda v roku 2019. Potom sa však situácia začala meniť. Superlacné úvery spôsobili, že ceny nehnuteľností raketovo rástli. Realitné ceny sa od začiatku roku 2021 zvýšili každý štvrťrok o viac ako dvadsať percent a dostupnosť bývania tak zhoršovali predovšetkým vysoké čísla na cenovkách. To sa mení, problém dostať sa k nehnuteľnosti zostáva.

Od rastu cien nehnuteľností, k rastu cien úverov

Ceny nehnuteľností prudko rástli najmä v roku 2021. „V  druhom štvrťroku 2021 sa rast cien bytov výrazne zrýchlil a  toto mimoriadne tempo pokračovalo až do leta 2022, keď medziročný rast cien bytov dosiahol takmer tridsať percent. Tento rast bol spôsobený hlavne silným dopytom po bývaní, ktorý bol podmienený najmä významným rastom príjmov domácností, naakumulovanými úsporami z času pandémie, nízkymi úrokovými sadzbami na úvery na bývanie s predpokladom ich nárastu a očakávaniami ďalšieho zvyšovania cien nehnuteľností. Významným stimulom pre rast cien nehnuteľností bola aj zvýšená miera inflácie, ktorá po vypuknutí vojenského konfliktu na Ukrajine ešte viac akcelerovala,“ upozorňuje Národná banka Slovenska (NBS).

Vo chvíli, keď sa spotrebitelia začali obávať zdražovania, ešte viac zvýšili záujem o nehnuteľnosti, ktoré mali schopnosť zhodnotiť vložené prostriedky a ochrániť tak úspory pred infláciou. „Kombinácia uvoľnených úspor s obavou ich znehodnotenia infláciou a očakávania rastu úrokových sadzieb mohli časť domácností motivovať na kúpu druhej alebo ďalšej nehnuteľnosti,“ dopĺňa NBS. Rast cien nehnuteľností sa stal celospoločenskou témou, ľudia sa snažili získať úver, kým to bolo ešte výhodné, keďže rast úrokových sadzieb bol „za dverami“. Objem nových poskytnutých hypoték sa v marci vyšplhal na astronomické tri miliardy eur, väčšinu tvorili refinančné úvery.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa