Úrokové sadzby hypotéky tesne pod štyrmi percentami. Aktuálna ponuka najväčších domácich bank. V priebehu ďalších pár týždňov sa k ním pridajú menšie finančné domy a odštartujú tým ďalšie kolo zdražovania úverov na bývanie.

Pri pohľade pár mesiacov dozadu je tohtoročný vývoj naozaj dramatický. Ešte začiatkom roka si ľudia dokázali bez problémov požičať za úroky tesne nad jedným percentom. Nárast o takmer tri percentuálne body čakal málokto. Fixovanie úrokov na päť rokov je už dnes dosť drahé a bude len horšie. Rovnaké tempo zdražovania sa môže zopakovať aj v budúcom roku. Hypotéky s ročným úrokom vo výške siedmich percent sú už dnes tvrdou realitou v Lotyšku.

Nebude to dráma

Dôvodov na razantné zdražovanie pôžičiek je viacero. Súčasná vláda pred voľbami vo veľkom rozhadzuje peniaze. Investori zvyknú nezodpovedné hospodárenie časom zohľadniť a pýtať za požičiavanie peňazí čoraz vyššie úroky. Paniku na finančných trhoch môže vyvolať aj vyostrenie vojenského konfliktu na Ukrajine. Takýto vývoj susedným štátom opäť prinesie o niečo drahšie úvery.

Napriek spomínaným rizikám je budúci rok najviac pravdepodobné mierne zdražovanie pôžičiek. V krajinách platiacich eurom je vidieť už náznaky spomaľovania inflácie. Od októbra do novembra klesla z 10,6 na 10,0 percenta. Navyše v najbližších mesiacoch bude zdražovanie brzdiť hrozba recesie. Európska centrálna banka s najväčšou pravdepodobnosťou v najbližších mesiacoch zdvihne základnú úrokovú sadzbu na úroveň troch percent. Potom sa slovenské hypotéky budú bežne predávať za približne päťpercentné úroky.

Pokles cien bytov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa