Ceny bytov v Bratislave definitívne zastavili svoj rast. Byt kupovaný od predchádzajúceho majiteľa, teda na sekundárnom trhu, zastabilizoval svoju cenu na úrovni necelých 3 900 eur za meter štvorcový. Údaje spoločnosti Becont Investments zároveň ukazujú, že ceny prenájmov rastú.

Rast cien nehnuteľností sa zastavil

Záujem o bývanie trvá naďalej, záujem kupovať nehnuteľnosť sa však znižuje, keďže podmienky na trhu  sa zmenili a záujemcovia o bývanie už nemôžu počítať so superlacnými úvermi. Ceny bývania stúpajú už len v porovnaní s predchádzajúcim  rokom.

„Medziročne (ceny bytov ponúkaných v Bratislave) narástli o 21 percent, no za posledné mesiace, vrátane októbra a novembra, sa držia na rovnakej úrovni. Sekundárny trh tak reagoval rovnako ako novostavby, kde takisto došlo k zastaveniu cenového rastu a k poklesu dopytu. Pokračoval však trend rastu nájomného, ktoré sa v Bratislave vyšplhalo na priemerných 13,68 eura na meter štvorcový vrátane energií,“ upozorňujú analytici Bencont Investments. 

Medziikvartálne porovnanie ukazuje nárast cien bytov o 2,4 percenta, no v mesiacoch október a november sa rast cien zastavil.

„Rovnako ako jednotková cena starších bytov sa zabrzdil aj rast absolútnej ceny, ktorá momentálne v priemere za Bratislavu dosahuje 246-tisíc eur. V medziročnom porovnaní sa tak zvýšila o devätnásť percent, zatiaľ čo v porovnaní s druhým štvrťrokom len o 0,7 percenta,“ hovorí hlavný analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik. 

Okolnosti prajú rastu cien prenájmov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa