Stavebná produkcia v eurozóne zaznamenala v apríli medzimesačný pokles o viac než 1 percento. Bol to zároveň prvý pokles za štyri mesiace. Poukázali na to v pondelok zverejnené údaje štatistického úradu Európskej únie Eurostat.

Pokles v širšej Európe

Podľa Eurostatu klesla produkcia v stavebníctve eurozóny v apríli oproti marcu o 1,1 percenta po 0,1-percentnom raste v predchádzajúcom mesiaci. Údaj za marec bol revidovaný mierne smerom nahor, keď pôvodne Eurostat za daný mesiac uvádzal stagnáciu.

Pokles zaznamenala stavebná produkcia aj v širšej Európskej únii. V apríli klesla medzimesačne o 1,2 percenta, zatiaľ čo v marci vzrástla rovnako ako v eurozóne o 0,1 percenta.

V medziročnom porovnaní pokračovala produkcia v stavebníctve eurozóny v apríli v raste, tempo rastu sa však spomalilo. Zatiaľ čo v marci vzrástla po revízii smerom nahor o 3,4 percenta (pôvodný údaj poukazoval na rast o 3,3 percenta), v apríli dosiahol rast 3 percenta. Rovnakým tempom rástla stavebná produkcia medziročne aj v celej EÚ.

Najvýraznejší pokles má Slovinsko

Z jednotlivých členských štátov Európskej únie, ktorých údaje sú k dispozícii, zaznamenali medzimesačne najvýraznejší pokles stavebnej produkcie Slovinsko, Maďarsko a Poľsko. V Slovinsku klesla o 7,4 percenta, v Maďarsku o 5,9 percenta a v Poľsku o 5,1 percenta. Rast zaznamenali Francúzsko (1,2 percenta), Fínsko (0,9 percenta) a Španielsko, kde stavebná produkcia vzrástla o 0,2 percenta. Stavebná produkcia na Slovensku klesla v apríli medzimesačne o 3,7 percenta.

V medziročnom porovnaní najvýraznejšie klesla produkcia v stavebníctve v Rumunsku, Španielsku a na Slovensku. V prvom prípade pokles dosiahol 8,1 percenta, v druhom 3,8 percenta a na Slovensku klesla stavebná produkcia v apríli o 2,5 percenta.

Naopak, najviac sa zvýšila v Taliansku, kde rast dosiahol 16,9 percenta. Dvojciferný rast zaznamenalo aj Poľsko, a to na úrovni 11,6 percenta.

Ďalšie dôležité správy

V súčasnosti najväčší projekt v Bratislave pri nábreží rieky Dunaj, Eurovea II, vyrastá rýchlym tempom v Bratislave 10. marca 2022. Výrazná začína byť aj jeho budúca hlavná dominanta, mrakodrap Eurovea Tower. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Eurovea Tower je už najvyššou budovou na Slovensku