Mesto Bratislava postupne revitalizuje zastarané a zanedbané parky či ďalšie zelené plochy, a tak vytvára miesta na trávenie voľného času. Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) komunikuje so starostami a starostkami všetkých mestských častí a prechádza si územia, ktoré potrebujú revitalizáciu. Aktuálne je z programu Živé miesta ukončených, rozpracovaných alebo navrhovaných vyše 40 projektov, ktoré majú dokopy takmer 244-tisíc štvorcových metrov a pokrývajú väčšinu mestských častí.

Samozrejme, aj v prípade obnovy zelených priestranstiev, platí, že to je proces, ktorý má svoje postupy a vyžaduje si určitý čas. Pri väčšine projektov z programu Živé miesta sa revitalizácia začína vypracovaním architektonickej štúdie, v rámci ktorej architekti navrhnú, ako by sa malo územie upraviť, aby sa z neho stal funkčný a atraktívny verejný priestor.

„Nasleduje dopracovanie projektovej dokumentácie, čo sú detailné technické podklady pre samotnú realizáciu. Akonáhle má projekt projektovú dokumentáciu, začína sa proces povoľovania na rôznych úradoch aj proces verejného obstarávania zhotoviteľa. Keď projekt získa všetky potrebné pečiatky a podpíše sa zmluva so zhotoviteľom, začína sa samotná obnova územia,“ uviedla Annamária Krchňavá, PR špecialistka MIB s tým, že proces, a to od prípravy architektonickej štúdie až po začiatok realizácie, bežne trvá asi 18 mesiacov.

Dlhšie je to v prípade, keď sa projekt začína architektonickou súťažou na výber architektov s najlepším nápadom. Takýmto spôsobom sa v Bratislave menil napríklad Janíkov dvor či Jurigovo námestie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa