Hlavné mesto podpísalo zmluvy s päticou developerských spoločností, ktorými sú Agátová, Agadu, Corwin SK, Grunt a YIT Slovakia, už v januári 2022. Výsledkom bude balík zmien a doplnkov územného plánu 08, ktorý bude predložený na rokovanie zastupiteľstva. Bratislava v rámci pilotnej spolupráce získa do vlastníctva približne 150 nových nájomných bytov.

To, koľko bytov každý developer odovzdá, vychádza z metodiky výpočtu kontribúcie pre hlavné mesto z nadhodnoty, ktorá vznikne developerovi pri zmene územného plánu. „Prepočet na čistú podlažnú plochu bytov a konkrétny počet bytov sa uskutoční na základe detailov konkrétneho projektu,“ priblížila Dagmar Schmucková, hovorkyňa Bratislavy.

Jedným z prvej pätice developerských spoločností, ktoré súhlasili so zmluvou s mestom, je YIT Slovakia. Táto spoločnosť považuje model budovania nájomných bytov za zmysluplný krok smerom k rýchlej zmene územného plánu v prospech žiadanej a potrebnej funkcie bývania. Spoločnosť YIT vychádza aj zo skúseností vo Fínsku či v ďalších krajinách, kde sa to osvedčilo.

Byty v štandarde

Developer YIT Slovakia je na základe zmluvných podmienok povinný a zaviazaný odovzdať mestu 26 dokončených a skolaudovaných bytov v projektoch Račianska a Viedenská. Na základe platných zmlúv YIT Slovakia dodá hlavnému mestu bytové jednotky v požadovanom identickom štandarde, a to byty na predaj vrátane kuchyne aj vybraného a pevne vstavaného interiérového mobiliáru,“ uvádza Radek Pšenička, riaditeľ business a urban developmentu v YIT Slovakia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa