Existuje názor, že do malej kúpeľne sa nehodia veľkoformátové obklady. Je to pravda len čiastočne. Keď sa dobre navrhne ako veľkoformátový obklad uložiť, aj malá kúpeľňa môže zažiariť bez zbytočne mnohých špár a dorezaných obkladačiek.

Staré príslovie „dvakrát meraj a raz rež“ platí aj pri navrhovaní kúpeľne. Dôležité je najskôr všetko dobre zmerať, a potom sa vybrať na výber obkladov. Pri výbere treba dbať nielen na dizajnovú stránku obkladu, ale aj na jeho rozmery. Často sa v jednom dekore vyrábajú rôzne rozmery a je tak možné do detailov dotiahnuť svoju kúpeľňu. Vyžaduje si to viac času pri plánovaní, ale výsledok určite bude stáť za to. Kto si nie je istí ako na to, môže osloviť odborníkov v kúpeľňovom štúdiu, bytového dizajnéra či architekta.

Návrh kúpelne z dielne Jasna Design.
Zdroj: Jasna Design
Návrh kúpelne z dielne Jasna Design.

Inšpiratívny návrh

Kúpeľňa, ktorú vám dnes predstavíme, bola dosť tvrdý oriešok. Okrem toho, že pôdorys nie je pravidelný, je umiestnená v podkroví domu a jedna z jej stien končí šikminou so strešným oknom. Pri prepočítavaní obkladov nám vyšlo, že bude najlepšie kombinovať dva z dostupných rozmerov. Obklady 100x100 cm a 100x60 cm. Na stenu pod šikminou sa žiadny z rozmerov nezmestil bez veľkého odpadu, preto sme sa rozhodli použiť dlažbu v drevodekore, ktorá je na podlahe. Dá sa povedať že „z núdze cnosť“, lebo práve tento prvok dal priestoru určitú dynamiku a zvláštnosť.

Aj keď kúpeľňa má rozmer len 250x280 cm s jedným zrezaným rohom a šikminou, podarilo sa nám do nej zmestiť veľký sprchový kút, umývadlo, pračku aj sušičku. Plocha nad práčkou a sušičkou bude ideálna na odkladanie potrebnej kozmetiky, dekoračných predmetov a rohová skrinka na pracie a čistiace prostriedky, ktoré by nemali byť „na očiach“. Keď to priestor dovoľuje, odporúčame mať v kúpeľni aj zásuvky. Pomôžu pekne roztriediť veci a mať ich vždy prehľadne po ruke.

Návrh kúpelne z dielne Jasna Design.
Zdroj: Jasna Design
Návrh kúpelne z dielne Jasna Design.

WC, ktoré nie je súčasťou kúpeľne, odporúčame obložiť rovnakým obkladom, ako je použitý v kúpeľni. Vznikne tak pekný a vkusný celok dvoch miestností, bez ktorých sa nezaobíde žiadny byt ani dom.

Jasna Opavská
Interiérová dizajnérka
Jasna Design

Ďalšie dôležité správy

Na snímke bytovka na Bajkalskej ulici č. 50 v Prešove vo štvrtok 19. mája 2022. Prvých 10 mestských nájomných bytov na Bajkalskej ulici v Prešove odovzdali nájomníkom za prítomnosti primátorky mesta Prešov Andrey Turčanovej. FOTO TASR – Milan Kapusta
Neprehliadnite

V Prahe sú ceny bytov závratné. Bratislava na tom omnoho lepšie nie je