Vydražiť byt alebo dom predstavuje v očiach mnohých lákavý spôsob, ako nadobudnúť nehnuteľnosť pod trhovú cenu. V súčasnosti toto tvrdenie neplatí na sto percent.
V prvom rade je dôležité vedieť, akým spôsobom sa dá do dražby zapojiť. „Úplne jednoducho, dražby sa treba zúčastniť fyzicky v mieste konania dražby, ktoré je pre každú dražbu presne stanovené spolu s presným časom v oznámení o dražbe, zložiť dražobnú zábezpeku a mať občiansky preukaz, prípadne výpis z Obchodného registra SR, ak záujemca draží za právnickú osobu. Ak draží za tretiu osobu, je potrebná úradne osvedčená plná moc,“ približuje Michal Sedlačko zo spoločnosti Dražobník.
Záujemca o draženú nehnuteľnosť by mal so sebou priniesť i dražobníkom vyžadovanú dražobnú zábezpeku. Jej výška závisí od konkrétnej „vyvolávacej ceny” a údaj o jej výške je dražobník povinný zverejniť v oznámení o dražbe. „Na dražbe konkrétneho účastníka dražobník zaregistruje a pridelí mu číslo s ktorým bude dražiť. Po otvorení dražby budú jednotliví účastníci dražby vyzvaní, aby uskutočnili svoje podania. Draží sa zdvihnutím čísla a vyslovením sumy podania. Draží sa dovtedy kým budú účastníci zvyšovať svoje podania. Následne ak po trojnásobnej výzve licitátora nikto z účastníkov dražby ďalšie podanie neuskutoční, licitátor udelí účastníkovi s najvyšším podaním príklep, čím je dražba ukončená,“ vysvetľuje postup dražobník, správca a advokát Marek Piršel zo spoločnosti Aukčná spoločnosť.
Počet dražieb klesá
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?