Leto pre mnohých Španielov pred pár rokmi znamenalo pot, dlhé siesty a pouličné hry okolo svojich babičiek. Tie, len čo zapadlo slnko, vytiahli skladacie stoličky a trávili tie najkrajšie hodiny dňa rozhovormi so susedmi a priateľmi.

Tradícia, v španielčine známa ako charla al fresco alebo tiež „cool chat“, je v Španieloch tak zakorenená, že minulý rok pre ňu jedna dedina v južnom regióne Andalúzie požiadala o štatút svetového dedičstva UNESCO. Starosta tvrdil, že starý zvyk je ohrozený z dôvodu rozšíreného používania sociálnych médií, ktoré povzbudzujú ľudí, aby radšej pozerali do telefónov alebo počítačov, než aby sa zapájali do skutočných rozhovorov.

Južanské tradície sú na ústupe

Rekordne vysoké teploty tohto leta však naznačujú, že staré európske tradície neohrozujú len sociálne médiá. Spaľujúce horúčavy mnohých, hlavne starších Španielov, zavreli v tomto roku doma. Aj v ďalších južných oblastiach Európy sa zrušili mnohé verejné zhromaždenia, pouličné trhy a festivaly, aby ochránili občanov pred „smrtiacimi“ teplotami.

V Seville bežne ľudia v lete opúšťajú domovy až po 20-tej hodine a miestne festivaly začínajú o 22:00. Španielske mesto na rieke Guadalquivir pravidelne zaznamenáva letné teploty nad 40 stupňov Celzia. Vedci však upozorňujú, že v nasledujúcich piatich až desiatich rokoch bude niekoľko dní po sebe teplota aj nad 50 stupňov Celzia.
„Našou zodpovednosťou je prijať opatrenia, aby sme sa vyhli scenáru, v ktorom sa mesto stane neobývateľným,“ povedal starosta Sevilly Antonio Muñoz. „Musíme vypracovať opatrenia na zmiernenie účinkov zmeny klímy," spresnil.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa