Spomedzi odvetví priemyselnej výroby bol v máji podľa údajov Štatistického úradu SR vysoký rast cien zaznamenaný vo výrobe ropných produktov (o 92,3 %), v chemickom priemysle  (o 57,6 %), a tiež vo výrobe z dreva a papiera o 33,1 percenta. Práve vývoj cien dreva výrazne vplýva na stav stavebníctva na Slovensku. Nevynímajúc výstavbu drevodomov, ktoré sú odkázané práve na túto komoditu.

Na cenu dreva vplýva trh, teda dopyt a ponuka. Za posledné štyri roky sa jeho ťažba znižovala nielen na Slovensku. Je to podmienené ochranárskymi opatreniami napriek enormnému dopytu po dreve z Európy zámoria aj Číny.

Nárast cien aj na svetových trhoch

Možno povedať, že ceny dreva, tak ako ceny väčšiny komodít, prechádzajú turbulentným obdobím, v dôsledku čoho dochádza k výpadkom v zásobovaní trhu v jednotlivých sortimentoch.
Z pohľadu konateľa spoločností zo skupiny Kontrakting, ktoré sa zaoberajú výstavbou drevodomov, Ivana Kolárika, nárast cien dreva sa začal na svetových trhoch v polovici roku 2020. Na Slovensku sa naplno začal prejavovať na prelome rokov 2020 a 2021.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa