Súťaž má otvorený charakter, vyzvané sú aj tri zahraničné architektonické ateliéry. Mesto Bratislava už desaťročia plánuje premenu priestoru medzi dvoma mostami na južnom brehu Dunaja na nové centrum. Táto oblasť je považovaná za strategickú z hľadiska plánov rozvoja mesta so zámerom vytvoriť kompaktné mesto pri rieke.

Južný breh Dunaja čaká významná modernizácia.
Zdroj: Penta Real Estate
Južný breh Dunaja čaká významná modernizácia.

Lokalita je jednou z najhodnotnejších stavebných pozemkov vhodných na zástavbu v hlavnom meste, a to najmä vďaka blízkosti historického centra, nového centra mesta aj polohe na južnom brehu Dunaja.

Bývanie i komerčná výstavba

Cieľom súťaže je vniesť na územie s rozlohou 85-tisíc štvorcových metrov kvalitnú architektúru, ktorá do územia prinesie rezidenčnú aj komerčnú zástavbu, kvalitné verejné priestory a zeleň.

Projekt ráta aj s vybudovaním kompletnej občianskej vybavenosti v danej lokalite a splní najvyššie energetické požiadavky s pozitívnym dosahom na životné prostredie. Riešené územie sa nedotýka inundačných území ani chráneného areálu Soví les, ktorého ochrana je jednou z priorít súťaže.

Južný breh Dunaja čaká významná modernizácia.
Zdroj: Penta Real Estate
Južný breh Dunaja čaká významná modernizácia.

„Som presvedčený, že projekt s pracovným názvom Southbank Bratislava, tak ako je zadefinovaný nielen vynikajúcou polohou, ale aj rozsahom, má silný potenciál stať sa plnohodnotnou súčasťou a doplnkom centra Bratislavy a zároveň atraktívnym a pohodlným miestom pre život, prácu a voľný čas.

Využiť inštitút architektonickej súťaže považujeme za najvhodnejší spôsob pre nájdenie najlepšieho a najkvalitnejšieho konceptu pre toto územie,“ hovorí Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ Penta Real Estate Slovensko.

Odborná porota

Súťaž je dvojkolová, pričom prvé kolo je koncipované ako otvorené predkvalifikačné kolo, z ktorého ďalej postúpia na základe hodnotenia odbornej poroty tri návrhy.

Do druhého kola priamo postupujú aj tri vyzvané architektonické ateliéry. Ide o svetoznáme architektonické štúdiá Zaha Hadid Architects, Office for Metropolitan Architecture (OMA) a Bjarke Ingels Group (BIG).

V druhom kole porota posúdi šesť návrhov, z ktorých vzíde jeden víťaz. Ateliéry, ktoré postúpia do druhého kola, budú honorované sumou 30-tisíc eur. Výsledky súťaže vyhlásia 28. februára 2023.

Návrhy posúdi deväťčlenná odborná porota s dvomi náhradníkmi. Päť členov poroty a jeden náhradník sú externí odborníci (architekti a urbanisti), ďalší štyria členovia poroty a jeden náhradník sú zástupcovia developera, teda zo spoločnosti Penta Real Estate.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná snímka Bratislavy.
Neprehliadnite

Bratislava chystá zmeny, z lukratívneho stavebného pozemku môže byť zelený porast