Súčasné ceny štandardných bytov či domov presahujú finančné limity čoraz väčšieho počtu záujemcov o bývanie. Realitní analytici popri aktuálnej inflácii, úrokových sadzbách hypotekárnych úverov a stále vysokom dopyte po vlastnom byte či dome o radikálnom klesaní cien nehnuteľností nehovoria. V súčasnosti sa teda aj konzervatívny človek zamýšľa nad inými možnosťami vlastnej strechy nad hlavou, ako je tá tradičná z tehly či pórobetónu.

Jednou z možností je kontajnerový alebo modulárny dom. Ten moderný láme predsudky odporcov a okrem lákavej cenovky priťahuje záujem energetickou úsporou, ktorá je v čase stúpajúcich cien energií obrovskou výhodou. U mnohých ľudí, ktorí hľadajú strechu nad, hlavou zaváži vzhľad domu. Moderné modulárne domy už túto podmienku zákazníka spĺňajú, obavy z pocitu života v kontajneri nie sú pri moderných kontajnerových stavbách opodstatnené. Všetky modulové domy sa už väčšinou vyrábajú na mieru.

Skromný i štedrý

Východoslovenská spoločnosť Edstrex vyrába modulové stavby z oceľového skeletu z uzavretých profilov. „Oceľové prvky sa pred lakovaním prúdovo vyčistia, odmastia, penetrujú epoxidovanou farbou a lakujú povrchovou polyuretánovou farbou podľa výberu zo škály farieb RAL. Na výrobu modulových stavieb využívame najmodernejšie technológie, ktoré sú zárukou nadštandardnej kvality našich produktov,“ hovorí Jarmila Vargová zo spoločnosti Edstrex.

Kontajnerový montovaný dom.
Zdroj: Rikostav
Kontajnerový montovaný dom.

Celý proces výstavby pozostáva z výroby jednotlivých častí modulu, ako sú rám, podlaha, strop, steny a ďalšie príslušenstvo podľa požiadaviek budúceho majiteľa. Takáto stavba musí vo finále konštrukčne aj staticky spĺňať všetky prísne medzinárodné normy. Mnoho ľudí si pod kontajnerovým typom domu predstaví súbor pospájaných nákladných lodných kontajnerov. I to je jedna z možností, ako sa dá bývať.

Pri dnešných technológiách však okoloidúci ani nespozoruje, že ide o dom z kontajnerov. Exteriérový fasádny obklad môže mať podobu dreva, štandardnej omietky alebo napríklad aj prírodného kameňa. Na začiatku výstavby kontajnerového domu je potrebné mať k dispozícii pozemok pripravený na stavbu, myslieť na dodávky inžinierskych sietí, ako sú elektrické a plynové vedenia, akumulačná nádrž na splašky, odtoky dažďovej vody či kanalizácia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa