Poľsko pripravuje zmenu v stavebnom zákone. Už v budúcom roku by mala byť možná výstavba rodinných domov bez stavebného povolenia, píše portál e15.cz.

Základné potreby človeka

Podľa slov ministra pre rozvoj a technológie Waldemara Budu je potreba zakotviť a mať vlastné bývanie jednou zo základných potrieb človeka. „Preto si ujasnime, že cieľom projektu je uspokojenie vlastných bytových potrieb, nie potrieb developerov. Pre nich pripravíme iné riešenia,“ dodal.

Nové predpisy tak rozširujú už platné pravidlá, ktoré sa vzťahujú na domy do sedemdesiatich metrov štvorcových. Na začatie výstavby by mala stačiť projektová žiadosť o výstavbu v zjednodušenom konaní.

V tohtoročnom prvom štvrťroku bola povolená výstavba 25 748 rodinných domov, za minulý rok ich bolo 130 954, doteraz ale ministerstvo eviduje iba 380 zjednodušených žiadostí. Dá sa preto podľa portálu konštatovať, že revolúcia v záujme o vlastnú výstavbu sa zatiaľ nekonala.

Brzda v stavebnom povolení

Plán uľahčenia výstavby mal podľa predsedu vládnej strany Právo a spravodlivosť Jarosława Kaczyńského umožniť rodinám postaviť si rodinný dom už za stotisíc zlotých (približne 21-tisíc eur). Pre zdražovanie stavebných materiálov a energií je uvedená cena prakticky nedosiahnuteľná.

Brzdou je aj samotné stavebné povolenie, ktoré je potrebné pre získanie hypotéky. Stavať tak môžu len tí, ktorým vystačia vlastné úspory.

Spolu s podaním projektovej žiadosti je potrebné predložiť aj vyhlásenie, že stavba bude uspokojovať vlastné bytové potreby. V prípade nepravdivého prehlásenia hrozí peňažný trest, dokonca aj odňatie slobody. To paradoxne môže rodiny od projektu odrádzať.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Bratislavu do roku 2030 čaká zásadná modernizácia a rozvoj