Developerská spoločnosť Finep postavila v Prahe desiatky projektov s rezidenčným bývaním. Neobchádza ani výstavbu nájomných bytov, ktoré považuje za potrebné. Otvorená pre jej aktivity je i Bratislava, kde od roku 2006 vybudovala projekty Jégeho alej či Première. Napriek tomu, že voľné lokality na výstavbu dochádzajú v oboch veľkomestách, Borek Simandl, riaditeľ slovenského Finepu, hovorí o potrebe zahusťovania miest a vytváraní prostredia, ktoré poskytne služby i príjemnú atmosféru v bezprostrednej blízkosti bývania.

Spoločnosť Finep je na Slovensku od roku 2006. Odvtedy ste prežili finančnú krízu, pandémiu koronavírusu a teraz stavebníctvom otriasajú vysoké ceny i nedostatok surovín. Ako toto všetko ovplyvňuje Finep?

Každý z týchto faktorov nás ovplyvnil a ovplyvňuje výrazne. Ale treba dodať, že development je už vo svojej podstate dlhodobý proces. To znamená, že keď pripravujeme projekty, tak reálne sa do nich klienti nasťahujú niekedy za päť alebo aj za desať rokov. To znamená, že vždy musíme mať projekt pripravený tak, aby bol dostatočne kvalitný, aby obstál v každej dobe. V tejto oblasti nie sme schopní úplne časovať trh. Samozrejme, aktuálna situácia vyvoláva istú paniku a na nálade v segmente developmentu nepridáva nikomu. Česko i Slovensko sú relatívne malý trh a tým pádom v okamihu, keď sa začalo niečo diať v zahraničí, firmy u nás sa začali predzásobovať, a to vyvolalo ešte väčší tlak na ceny. Tým sa spôsobil výpadok určitých materiálov a ich cena raketovo rástla na násobky pôvodnej. Hoci sa situácia mierne upokojila, nevrátila sa do pôvodného stavu pred pandémiou. A je potrebné povedať, že sa, bohužiaľ, už ani nevráti. Trh si nájde novú hladinu.

Ovplyvnilo to i vašu výstavbu, spomalila sa?

Spoločne s našimi dlhodobými partnermi – stavebnými firmami – dokážeme situáciu riešiť tak, aby sme vždy všetky zmluvy dodržali. Viac vecí sme museli za pochodu zmeniť. Napríklad v kúpeľniach v projekte Jégeho alej v bratislavskom Ružinove sme nahradili plánované obklady za iné, za vyššiu triedu bez zvýšenia ceny štandardu, pretože na pôvodné by sme čakali pol roka.

Pretavil sa tento faktor stavebníctva i na cenách bytov? Trh zaznamenal aj rušenie rezervačných zmlúv s klientmi, aby mohli ceny dvíhať.

Bohužiaľ, to je všeobecne riziko podnikania. Trh sa vyvíja, náklady vznikajú a aj rastú. Ale pokiaľ už klient s nami podpísal zmluvu, tak tá platí a nič nemeníme ani v čase, keď ceny rastú a snažíme sa všetko včas dodržať. Samozrejme, nechcem hovoriť, že sa nikdy nič horšie nemôže v harmonograme stať, tie procesy sú živé, ale robíme maximum preto, aby sa to nestalo. A nikdy sa tak nestalo, že by sme od klienta chceli doplatiť nárast cien či odstupovali od už uzatvorených zmlúv.

Pokles cien nehnuteľností v blízkej dobe nehrozí?

Obávam sa toho, že nie je veľmi priestor na pád cien. Dôvodov je niekoľko, prvým sú ceny v stavebníctve, ktoré vzrástli a neklesajú. Tam hovoríme u vybraných komodít o sto- až dvestopercentnom náraste. Povoľovanie výstavby bytov trvá dlho a stavia sa ich príliš málo. Dopyt jednoznačne prevyšuje ponuku. Okrem toho musím dodať, že rastú ceny pozemkov, stavebných prác a zvyšujú sa i technické normy, je cítiť veľký ekologický tlak. K tomu treba pripočítať poplatky mestu. Tých vstupov, ktoré do ceny bytu vstupujú je mnoho a vo finále máte len jediný výstup, a tým je práve cena nehnuteľnosti. Ta logicky rastie, pretože rastú vstupy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa