Megaprojekt South City na južnom okraji Petržalky neodštartuje túto jeseň, ako sa 121113>pôvodne plánovalo. Projekt sa posúva prinajmenšom o rok. Developerská spoločnosť Cresco, ktorá má Južné mesto za zhruba jeden a pol miliardy eur (45 mld. Sk) vybudovať spolu s írskym investorom Quinlan Private Golub, zatiaľ nemá územné rozhodnutie ani na jednu zónu.

Pre TRENDreality.sk to potvrdila riaditeľka pre marketing a predaj Petra Veselá. Spoločnosť pritom ešte na jar hlásila plán získať stavebné povolenia pre dve zóny a ostrý štart výstavby v priebehu niekoľkých mesiacov. Dôvodom sú podľa P. Veselej neukončené rokovania s mestskou časťou Petržalka, ktorá sa k plánom na novú štvrť vyjadruje.

South City bude mať ročné meškanie

Hovorca Petržalky Ľubomír Andrassy hovorí, že s investorom aktívne komunikujú, Posledná požiadavka mestskej časti v polovici roka bola podrobnejšie dopracovať dopravnú štúdiu South City. Podľa jeho názoru sa proces zastavil preto, že plány sa budú odvíjať od projektu rýchlej električky, ktorá bude mať v tejto lokalite konečnú. Magistrát však mešká so stanovením presnej trasy a jej parametrov.

„Projekt inak podporujeme, pred vydaním územného rozhodnutia však chceme presnejšiu štúdiu dopravnej dostupnosti verejných budov Južného mesta,“ vysvetľuje Ľ. Andrassy. „Dohodli sme sa, že o územné rozhodnutie požiadajú po dopracovaní komplexnej urbanistickej štúdie.“ Pre projekt South City zatiaľ preto podľa jeho slov žiadosť o územné rozhodnutie neprišla.

South City bude mať ročné meškanie

Myslí si, že v tejto veci musí byť aktívny investor. Výhodou projektu pritom je, že ide o nezastavané územie, obyvatelia Petržalky preto nemajú dôvod na priveľa pripomienok. Prvé územné rozhodnutia by malo Južné mesto dostať v priebehu prvej polovice budúceho roka, odhaduje Ľ. Andrassy.

Prvé dve zóny projektu by mali priniesť po zhruba tisíc bytov. Prvé z nich sa mali začať predávať už túto jeseň, štart predaja sa takto posúva až na čas po vydaní územných rozhodnutí. Okrem bývania má takmer stohektárové územie zahŕňať aj hotely, kancelárske budovy a nákupné centrum, či školy, športoviská a zdravotnícke zariadenia.

Vizualizácie - Cresco