Inštitút urbánneho rozvoja (IUR) pri tejto príležitosti upozorňuje na problém, ktorý sa týka toho, že preklasifikovanie pozemku môže byť len na rozhodnutí mesta, pričom takýmto jednostranným prístupom bez konzultácie s vlastníkom budú dotknuté jeho práva a vznikajú mu škody. IUR upozorňuje, že ak stavebník plánuje postaviť byty, ktoré mestu nepochybne chýbajú, magistrát umožňuje zmenu územného plánu len po splnení viacerých podmienok, navyše iba v prípade, že sa stavebník zaviaže odovzdať časť bytov do majetku mesta. Tým sa podľa IUR opäť vytvárajú predpoklady na ďalšie zvyšovanie cien bytov. Vedenie hlavného mesta namieta, že pozemky, na ktorých vznikne zeleň, ani dnes nie sú určené na výstavbu bývania.

Zároveň platí, že zmena, ktorá z poľa spraví stavebný pozemok, určite prinesie vlastníkovi zisk. Rovnako tak zmena, ktorá mu umožní postaviť to, čo v súčasnosti nemôže, ale o čo je veľký záujem. V Bratislave sú to hlavne byty, ktorých v meste chýba až 40-tisíc. Mesto v snahe zlepšiť situáciu v oblasti dostupnosti bývania prijalo aj metodiku, ktorá sa týka zmien územného plánu v záujme budovania predpokladov na rozvoj nájomného bývania a zvyšovanie dostupnosti bývania.

Spomínaná metodika zavádza možnosť spolupráce mesta a súkromného vlastníka pozemku pri zmene územného plánu v prospech bývania. „Ide o pomerne zložitý proces, keď žiadateľ, ak chce požadovanú zmenu dosiahnuť, musí splniť viaceré podmienky. Jednou z nich je spracovanie a prerokovanie urbanistickej štúdie na vlastné náklady. Ďalšou z podmienok je akceptovanie záväzku odovzdať hlavnému mestu podiel, a to 25 percent, na zisku vo forme dokončených bytov,“ vysvetľuje Juraj Suchánek, výkonný riaditeľ IUR.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa