O význame dvorov pre kvalitný život a bývanie dlhodobo hovoria odborníci a potvrdzujú to aj výsledky ankety, ktorú realizovala spoločnosť YIT Slovakia v júli. Ľudia v nej zdôrazňujú hlavne ich spoločenský aspekt – obyvatelia sa na nich viac stretávajú, lepšie sa poznajú a našli si na nich aj útočisko počas pandémie.

Mnohým ľudom však vo využívaní vnútroblokov bráni ich zanedbané prostredie. Ak by sa to zmenilo, obyvatelia by spoločne trávili dvojnásobne viac času ako v súčasnosti. Aj preto YIT opätovne spúšťa súťaž Nech žije náš dvor, do ktorej sa môžu zapojiť obyvatelia bytových domov v Bratislave.

Skvelé miesto, kde sa dalo do večera hrávať s kamarátmi a mohli sa na ňom stretávať ľudia každého veku – takto si na dvor spomínalo 81 percent účastníkov ankety YIT ešte v roku 2018. Tá sa zamerala na to, ako dvory vnímajú obyvatelia bytových domov v Bratislave.

Lepšie susedské vzťahy

Výsledky aktuálneho zisťovania na rovnakú tému z júla 2022 ukazujú, že v rámci funkčných vnútroblokov sa susedia viac stretávajú, lepšie poznajú a viac sa navzájom zdravia. Myslí si to takmer 80 percent oslovených. Dve tretiny respondentov sa tiež zhodlo na tom, že tieto malé susedské námestia pomáhajú budovať nové kamarátstva na celý život.

Okrem toho takmer 40 percent respondentov je vďaka nim aktívnejších a trávi vonku viac času. Ľudia tiež dvory využívajú na aktivity s deťmi, záhradkárčenie, spoločné grilovačky, susedské burzy, ale aj prechádzky a cvičenie. Počas pandémie sa pre mnohých obyvateľov stali útočiskom.

„Ak niekto žil v presvedčení, že domov je iba o štyroch stenách, uplynulé dva roky tento dojem preverili naozaj zásadne. Mnohé staršie bytové domy v Bratislave nemajú balkóny, a tak ľuďom chýbal bezpečný vonkajší priestor. Pre mnohých obyvateľov sa ním stali práve dvory,“ hovorí o výsledkoch prieskumu Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT Slovakia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa