Jedna z posledných ruín v hlavnom meste – Esterházyho palác – sa už čoskoro dočká rekonštrukcie. Developer projektu, spoločnosť Raifeissen Property Holding International (RPHI), začal s razením tunela, čo považuje za dôležitý míľnik pre spustenie samotných rekonštrukčných prác. Tunel zo Staromestskej ulice vedúci na vnútorné nádvorie paláca má poskytnúť prístup na štvorpodlažné podzemné parkovisko so 145 parkovacími miestami. Parkovanie v historickom centre Bratislavy je totiž extra náročné.

Budovanie tunela sa začalo už v decembri, jeho dokončenie sa predpokladá do konca tohto roka. „Toto je míľnik v realizácii obnovy Esterházyho paláca, ktorý je zapísaný v zozname kultúrneho dedičstva,“ povedal Karl-Maria Pfeffer, generálny riaditeľ RPHI s tým, že prístup do Starého Mesta je možný len so zvláštnym povolením, ak vôbec.

Práce s budovaním tunela na nádvorie Esterházyho paláca sa už začali.
Zdroj: RPHI
Práce s budovaním tunela na nádvorie Esterházyho paláca sa už začali.

„To samozrejme predstavovalo výzvu pre nepretržitý postup stavebných prác. Vďaka dôslednému plánovaniu a citlivému prístupu sa nám však podarilo presvedčiť zodpovedné orgány, aby umožnili začatie prác na razení tunela,“ uviedol.

Nespočetné pokusy o rekonštrukciu

Budova Esterházyho paláca bola  postavená v polovici 17. storočia na okraji Starého Mesta, na terajšej Kapitulskej ulici. Odvtedy veľakrát zmenila majiteľa a prešla nespočetnými pokusmi o rekonštrukciu, čo malo za následok viditeľné zhoršenie jej štruktúrnej celistvosti.

RPHI teraz sľubuje, že ruina prejde radikálnym redizajnom, no v súlade s prísnymi predpismi na zachovanie pamiatkovo chránených budov. Do roku 2024 tu má vzniknúť asi 3-tisíc metrov štvorcových prémiovej obytnej plochy a 450 metrov štvorcových kancelárskych a obchodných priestorov.

Esterházyho palác
Neprehliadnite

Ruina v centre Bratislavy sa má po rokoch dočkať rekonštrukcie

Roky chátrania

Palác postavili  v neskororenesančnom štýle. Nesie meno po kniežati Mikulášovi Esterházym, no zviditeľnil ho aj hudobník Joseph Haydn, ktorý koncertoval v tamojšej sále. Pôvodne mal štyri krídla, predné sa však nezachovalo. V roku 1963 sa stal národnou kultúrnou pamiatkou. Počas socializmu sa doň nasťahovali nájomníci a bývalo sa v ňom až do roku 1983. Dva roky nato sa začala rekonštrukcia objektu, mal slúžiť pre potreby bratislavského archívu, no práce neboli dokončené. Budova v  podstate chátra od roku 1989.

Nový pokus o opravu objektu prišiel v roku 2017, keď ho v dražbe kúpila spoločnosť Esterhazy Real Estate zo skupiny Raiffeisen bank. Jej predstavitelia deklarovali, že chcú zrekonštruovať celý objekt. Nástupcom je teraz RPHI.

Tunel má sprístupniť parkovanie na nádvorí Esterházyho paláca.
Zdroj: RPHI
Tunel má sprístupniť parkovanie na nádvorí Esterházyho paláca.

Veľké kultúrne bohatstvo

O plánovanej rekonštrukcii Esterházyho paláca nedávno informoval aj primátor Bratislavy Matúš Vallo. Uviedol, že vnútorný dvor by si mal zachovať historickú atmosféru génia loci. V rámci historickej urbanistickej štruktúry Starého Mesta predstavujú podľa neho takéto dvory veľké kultúrne bohatstvo pre slovenskú metropolu.