Tri rezidenčné veže Sky Parku sú už po kolaudácii. Skoro osem stoviek bytov je už vypredaných a developer ich odovzdáva prvým obyvateľom. Teraz sa predáva posledný penthouse. Čoskoro sa sprístupnia aj celý verejný priestor v okolí rezidenčných veží.

Rukopis Z.Hadid najmä v detailoch

Rezidenčný projekt, ktorý developer Penta Real Estate, spájal spočiatku s menom slávnej architektky Zahy Hahid, má z jej rukopisu v sebe oveľa menej ako sa pôvodne očakávalo. Menšiu kancelársku vežu, ktorá pribudla v projekte dodatočne a už je tiež dokončená, nenavrhlo priamo štúdio Zaha Hadid Architects, ale nemecký ateliér Vietzke & Borstelmann Architekten. Ten založili bývalí študenti a spolupracovníci Zahy Hadid a jej partnera zo štúdia Patrika Schumachera.

Napriek tomu v rezidenčných vežiach niekoľko prvkov z dielne Z. Hadid vidieť nielen na výrazne oblej fasáde budov, ale aj v spoločných priestoroch budovy. Pri vstupe do rezidenčnej veže číslo tri, kde si TREND bol pozrieť jeden z predávaných penthousov, je okrem sedačky a stolíka v štýle Z. Hadid aj oblé čierne zábradlie na točitom schodisku. Zábradlie je skôr masívna a hladká čierna zábrana a madlo je akoby skryté vo vnútri čiernej masy. Obliny, ktoré sú typické pre Z.Hadid sú viditeľné aj na recepcii, stropoch či na oválnom osvetlení chodieb.

SKY PARK
Neprehliadnite

Prvá z rezidenčných veží v projekte SKY PARK je hotová

Penthouse s výhľadom

V projekte Sky Park je celkovo šesť penthousov, v každej rezidenčnej veži po dva. Každý je umiestnený na najvyššom poschodí svojej rezidenčnej veže. My sa vezieme výťahom do jedného z nich na 29. poschodí v tretej veži.

Tento veľkometrážny byt sa predáva za 1,9 milióna eur. Má cez 260 metrov štvorcových, plus terasu a dve lodžie s plochou 35 metrov štvorcových. Dokopy je to teda skoro 300 metrov štvorcových obytnej plochy. Meter štvorcový tak vychádza na viac ako 6300 eur. Čo sa tieto peniaze budúci majiteľ dostane?

Penthouse ponúka v prvom rade panoramatický výhľad na Bratislavu až na tri svetové strany. Na juhozápade vidíme pekne Dunaj so Starým aj Novým mostom, Bratislavský hrad, Kamzík a celé Staré mesto. Na juhovýhode sú už pohľady menej pútavé, keďže je tam zatiaľ stavenisko zvyšných projektov na Mlynských nivách, ale už aj dokončená budova Nivy Tower a autobusová stanica.

Jozef Šimek zo spoločnosti Occam New Home, ktorá zastupuje majiteľa nehnuteľnosti, poukazuje na to, že súčasťou bytu je okrem hlavného vchodu aj samostatný vchod, keďže dispozícia umožňuje vytvoriť menší byt v byte. Riešenie vhodné možno pre návštevy či pre podnájomníkov alebo služobníctvo?

Terasa bytu je obrovská, práve sa pokrýva drevenou palubovkou a je na nej možné umiestniť vírivku. Sauna sa zase dá vybudovať priamo v jednej zo spální.

Byt má vyššie stropy (3,5 metra) aj interiérové dvere. Jeho budúci majiteľ bude mať k dispozícii aj prioritné privolanie výťahu. Ak si ho zospodu privolá, príde mu skôr, ako ľuďom z iných poschodí.

Kúrenie v priestrannom penthouse je podlahové, riešené cez vodu. V byte je tiež príprava na rôzne inteligentné riešenia kúrenia a chladenia priestorov, ktoré sa dá ovládať cez mobilnú aplikáciu.

Sky Park- penthouse
Zdroj: Occam Real Estate
Sky Park- penthouse

Rekuperácia a vietor

V Bratislave je problém s čistým vzduchom. Navyše, byty v Skyparku budú ešte dlho obklopené staveniskom. Takže prašnosť tu je viac než pravdepodobná. Aj preto, je vo všetkých budovách Sky Parku centrálna rekuperácia vzduchu. Ten čerstvý sa vháňa mriežkou v pohľadovom strope.

Ďalším problémom bytov vo veľkých výškach je vietor. Bratislava je známa tým, že tam veľa fúka a pri Dunaji je veterné počasie veľmi časté. Aj na elimináciu vetra developer myslel. Na terasách nie sú perforované zábradlia, cez ktoré prefukuje, ale sklenené tabule. Navyše všetky tri veže sú postavené a orientované tak, aby dochádzalo k čiastočnému lomeniu a zoslabeniu vetra. Nemal by sa tam vytvárať ani nežiaduci veterný vír.

„Pri príprave projektu bola vykonaná zvlášť štúdia na meranie prúdenia vzduchu okolo budov a na základe jej výsledkov bola zvolená nielen orientácia rezidenčných veží, ale aj ich umiestnenie. Kľúčovým parametrom je aj vzdialenosť medzi vežami, ktorá bola zvolená tak, aby nedochádzalo k efektu zvyšovania rýchlosti vetra pri prechádzaní medzi vežami,“ vysvetľuje J. Šimek.

Kto býva na 29. poschodí, asi sa mu nebude chcieť vynášať smetie výťahom často dole. Na chodbách sú preto odpadové šachty na separovaný zber, okrem skla. Odpadová šachta je navyše samočistiaca.

Zelená strecha na rezidenčnej budove síce nie je, ale nachádza sa na podzemných garážach.

Sky Park v číslach
  • Tri rezidenčné veže ponúkajú 792 bytov.
  • Veže majú 31 podlaží a výšku 103,8 metra.
  • Najvyššia kancelárska veža Sky Park Tower bude mať 119,6 metra.
  • 35 200 m2 parkovacej plochy bude v podzemí.
  • 2 800 m2 bude obchodnej plochy.
Historické stavby
Neprehliadnite

Industriálne budovy sú pre developerov nutné zlo. Nevedia na nich zarobiť

Skrytý skvost medzi vežiakmi

V tieni troch obytných vežiakov a jednej kancelárskej veže je učupená aj národná kultúrna pamiatka Jurkovičovej teplárne. Tá je už zvonka kompletne dokončená aj s fasádou. Interiér sa ešte dolaďuje.

„Momentálne prebiehajú v interiéri práce na shell & core, to znamená, že priestory sú v základnej úprave a budúci nájomcovia teplárne môžu začať so zariaďovaním svojich prevádzok,“ informuje Lenka Vargová, hovorkyňa Penta Investments, ktorá je developerom celého komplexu.

Kolaudovať by sa budova mala podľa informácii developera na jar budúceho roka. Coworkingové kancelárie budú pripravené pre prvých nájomcov v druhom kvartáli 2021.

Pôvodná tepláreň ponúkne budúcim nájomníkom netradičné kancelárske priestory s coworkingom, gastro prevádzkami, spoločenským auditóriom a multifunkčným priestorom. Táto industriálna budova si zachovala svoj tehličkový plášť, ale zvnútra do nej bola v podstate vložená nová moderná budova zo skla a železobetónu.

Koncept a architektúru rekonštrukcie teplárne navrhol ateliér Adom M Studio oceňovaného architekta Martina Paška, ktorý má skúsenosti s viacerými rekonštrukciami industriálnych pamiatok.

časová os

2017 začiatok výstavby rezidenčných veží

2018 začiatok výstavby prvej kancelárskej veže Sky Park Offices

2020 dokončenie troch rezidenčných veží

2021 začiatok výstavby štvrtej obytnej veže aj druhej kancelárskej budovy Sky Park Tower

2024 dokončenie celej štvrte

Park a ihrisko medzi vežami

Súčasťou Sky Parku je aj nový mestský park s rozlohou viac ako 30-tisíc metrov štvorcových. Podobu parku, ktorý v rovinatej časti mesta vytvára zvlnený priestor, ovplyvnil známy slovenský architekt Igor Marko. Ten má za sebou viacero projektov v Londýne, Soule alebo Hamburgu.

Medzi vežiakmi už je hotové detské ihrisko a v budúcnosti majú pribudnúť aj športoviská, vodné plochy a oddychové zóny. Zaujímavosťou parku budú aj mikro-záhrady, ktoré sa budú striedať s veľkými zelenými plochami.

V obytnom komplexe nebude chýbať ani občianska vybavenosť. V tretej veži by mala byť aj škôlka. Developer už má zazmluvnenú veľkú časť retailových priestorov ako lekáreň, potraviny, gastro, holičstvo, ale bude tam aj zubár. V čase našej návštevy práve nad jeden obchodný priestor montovali nápis lekárne Dr. Max, ktorá patrí tiež do skupiny Penta.

„Vináreň otvorila svoje priestory už minulý týždeň. Otvorenie niektorých prenajatých prevádzok vo vežiach je naplánované ešte do konca tohto roka, v závislosti od aktuálnej epidemiologickej situácie,“ dodáva L.Vargová. Ďalšie prevádzky v kancelárskej časti projektu sa budú otvárať postupne v priebehu prvej polovice nového roka.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.