Kvalitné budovy sa stavajú aj na Slovensku. A to nielen obytné, ale aj priemyselné. Navyše dobré stavby sa objavujú na celom území krajiny, nielen v Bratislave. Dokazujú to aj tohtoroční víťazi súťaže Stavba roka, ktorú organizuje Združenie pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva – ABF Slovakia.

V tomto roku [hodnotili sa stavby dokončené v roku 2019 – pozn. TRENDU] zvíťazili naozaj rôznorodé projekty od rekonštrukcie historického zámku v Pezinku cez zelené kancelárie v Žiline až po výrobnú halu pri obci Krušovce. Smutné je, že medzi ocenenými projektmi je len jedna verejná stavba, aj to len cesta a nie budova. Za verejnú by sa dal považovať aj ocenený Národný futbalový štadión, hoci ho zhotovil súkromný developer.

Neprehliadnite

Zelené budovy musí štát motivovať, vlastná iniciatíva nestačí

Citlivý prístup k pamiatke

O tom, že na Slovensku sa historické pamiatky nemusia len rozpadnúť či pod rukami kreatívneho developera zmeniť na nepoznanie, svedčí hlavná cena Stavba roka, ktorú získala rekonštrukcia Šimák Zámku Pezinok. Odborníci na opravenom zámku ocenili najmä citlivú obnovu a záchranu historicky cenných priestorov, ktoré dostali rôzne funkcie. Okrem historického múzea či galérie je dnes na zámku luxusný hotel, reštaurácia, vináreň s vínnou pivnicou, dokonca aj výrobňa vína. Všetky tieto priestory spolu ladia a nerušia sa navzájom.

Porotu zaujala aj architektonicky a účelovo optimálne navrhnutá prístavba hotela k historickej časti zámku. Na jeho mieste boli kedysi kancelárie, ktoré developeri – rodina Šimákovcov – vybúrali a zrušili. Na mieste „kamrlíkov“ sa odkryl krásny priestor, ktorý mohli využiť napríklad na galériu s umeleckým sklom. „Je to dlhodobá investícia, išlo nám aj o to, aby sme zachránili pamiatku a zanechali niečo hodnotné našim deťom,“ hovorí Štefan Šimák mladší.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa