Rekonštrukcia Pradiarne 1900, bývalej cvernovej továrne na bratislavských Nivách, je ukončená. Do objektu historickej národnej kultúrnej pamiatky sa 1. decembra 2020 sťahuje prvý nájomca – slovenská pobočka firmy Microsoft.

Obnova budovy sa začala na jeseň 2018. Dva roky trvala príprava projektu vrátane čistenia areálu a ďalšie dva samostatná rekonštrukcia pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu. Budova spĺňa štandard nízkoenergetickej administratívnej budovy triedy „A“.

Zrekonštruovaná budova ponúkne nájomníkom dovedna 14 870 m2 prenajímateľnej plochy, z toho 11 760 m2 na administratívne priestory a 3 110 m2 priestorov pre retail. Priľahlé zrekonštruované námestie bude mať rozlohu 6 416 m2.

Obnovená bola skoro celá budova

Obnovou prešla viac-menej celá budova – strecha, podlahy aj fasáda, podľa dokumentácie z roku 1964. Obnovené boli tiež pôvodné nosné liatinové stĺpy. Časť okien bola zrepasovaná, zvyšné sú nové, hliníkové s izolačným dvojsklom a pokovovaním proti slnečnému žiareniu. Všetky majú podobu a prinavrátený oblý tvar podľa pôvodného dizajnu z roku 1920.

Vďaka nadštandardne vysokým stropom – až do 4,8 metra – Pradiareň poskytuje flexibilitu, ktorá nájomcom umožní členiť kancelárie tak, aby okrem pracovných miest mohli vzniknúť aj kreatívne „oázy“, ktoré stimulujú kreativitu zamestnancov. Vysoké stropy umožnia firmám rozdeliť poschodie horizontálne vďaka doplneniu mezanínu, čo využili mnohí zo záujemcov.

Pradiareň 1900 spĺňa prísne energetické štandardy súčasných administratívnych novostavieb a jej spotreba primárnej energie je vraj v porovnaní s tým, čo vyžaduje legislatíva, o zhruba 40 percent nižšia.

Zhodnotenie budovy

„Hodnota národnej kultúrnej pamiatky Pradiareň 1900 je po rekonštrukcii ďaleko vyššia. Ide o unikátnu budovu, ktorá symbolizuje dôležitú éru nášho mesta. Po technickej stránke sa vyrovná moderným kancelárskym novostavbám, no svojou históriou vyniká,“ uviedol Milan Murcko, generálny riaditeľ firmy YIT Slovakia, ktorá obnovu realizovala.

Historické stavby
Neprehliadnite

Industriálne budovy sú pre developerov nutné zlo. Nevedia na nich zarobiť

Architektonický projekt pripravila kancelária Bouda Masár. So súhlasom pamiatkarov zvolili pôvodnú podobu Pradiarne, ktorú mala predtým, ako rôzne prestavby zo 60. rokov zmenili jej charakter. Tieto dostavby boli v prvej fáze po získaní búracieho povolenia postupne odstránené a poskytli priestor vrátiť Pradiarni vzhľad, ktorý pre ňu pred viac ako sto rokmi navrhol architekt David Valentín Junk.

„Revitalizáciu Pradiarne a Silocentrály bývalej Uhorskej Cvernovej továrne vnímame ako šancu stať sa súčasťou veľmi aktuálneho trendu záchrany a začlenenia postupne miznúcich kultúrnych hodnôt minulosti do súčasného sveta. Veríme, že vzniká unikátny projekt, ktorý spojí jedinečnosť historického priemyselného priestoru so súdobými trendmi dizajnu a technického štandardu,“ povedal hlavný tvorca architektonického projektu Ivan Masár.

Prvý nájomca už 1. decembra

Budova bude oficiálne otvorená 1. decembra, prvým nájomcom sa stane slovenská pobočka firmy Microsoft. „Aj keď naši zamestnanci môžu pracovať prostredníctvom moderných technológií z ktoréhokoľvek miesta, spoločné stretávanie je pre ich kreativitu a efektívnu komunikáciu veľmi dôležité. Veríme, že spojenie ľudí prostredníctvom spoločného fyzického priestoru je veľmi prínosné,“ vysvetľuje Miroslava Aleksieva, vedúca komunikácie a spoločenskej zodpovednosti, Microsoft Česká republika a Slovensko.

Okrem Microsoftu medzi potvrdených nájomcov patrí aj spoločnosť Medusa, ktorá v Pradiarni bude mať svoju centrálu aj novú reštauráciu s terasou na budúcom námestí. V Pradiarni bude aj nové sídlo, showroom a klientske centrum pre YIT Slovakia.

Ako sa priblížiť Bratislavčanom

Prvým retailovým nájomcom, ktorý zaplní takmer 250 metrov štvorcových na prízemí Pradiarne, bude cyklistický obchod MTBIKER. Chce sa priblížiť bratislavským zákazníkom novým konceptom výdajného miesta s pridanou hodnotou.

„Čo sa týka retailového priestoru, naša stratégia nie je mať obrovské množstvo tovaru na jednom mieste, ale umožniť zákazníkom expresný odber objednávok z e-shopu, poskytnúť poradenstvo, servisné služby a inšpiráciu v atraktívnom priestore,“ povedal Tomáš Červenka, CEO spoločnosti MTBIKER, prečo voľba pre prvý showroom spoločnosti padla práve na Pradiareň.

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Viac práce z domu aj hravejšie kancelárie. Ako budú vyzerať pracoviská po pandémii

Páči sa im história budovy

V zrekonštruovanej Silocentrále bude prvým nájomcom spoločnosť BK, ktorá sa okrem stavebných rekonštrukcií, fitoutov, elektroinštalácii a technickej správy špecializuje aj na zachovanie pôvodných stavieb s architektonickým odkazom.

„Pre Pradiareň sme sa rozhodli najmä preto, že je to unikátny projekt, ktorého chceme byť súčasťou. Páči sa nám história, ktorú táto stavba predstavuje, aj jej odlišnosť od ostatných administratívnych priestorov, na ktoré sme v Bratislave zvyknutí,“ vysvetľuje Tomáš Káčer, generálny riaditeľ BK.

Pribudnú aj byty

Južná časť námestia má slúžiť ako vchod do budovy zvnútra areálu. Zvyšná, väčšia časť námestia smerom k Páričkovej ulici bude dokončená v druhej polovici budúceho roka. Zároveň prebieha aj výstavba podzemných garáží pre prvú etapu projektu, ako aj prvého bloku bytových domov ZWIRN 1 na križovatke Košickej a Páričkovej ulice.

Blok vytvoria tri budovy, ktoré budú obklopovať privátny dvor pre obyvateľov tejto etapy. Tá na ôsmich podlažiach prinesie 268 bytových jednotiek a takmer 490 parkovacích miest v podzemnej garáži. Aktuálne na stavbe prebiehajú zemné práce a v najbližšom čase sa začne aj realizácia podzemnej tesniacej konštrukcie. S výstavbou tohto bloku developer začal začiatkom októbra, s finalizáciou ráta na jar 2023.

„V uplynulých rokoch sa ako firma sústreďujeme na pretváranie zanedbaných priemyselných areálov, tzv. brownfieldov. Mám veľkú radosť, že sa nám darí vracať život do miest, ktoré boli roky nevyužité. Verím, že sa z Pradiarne 1900 aj z celého projektu ZWIRN stane príjemné a obľúbené miesto nielen pre nich, ale aj pre nových obyvateľov a nájomcov,“ uzatvára M. Murcko.