Bývalý predseda KDH a podnikateľ Alojz Hlina môže časom prevádzkovať popri 1. Slovak pube, Kláštornom pivovare, Bratislavskej reštaurácii či kaviarne ďalší gastropodnik v hlavnom meste. Jeho rodinná firma získala po piatich rokoch stavebné povolenie na výstavbu reštaurácie Rotunda v lesoparku na Železnej studničke. Informovala o tom bratislavská mestská časť Nové Mesto.

Hlinova rodinná firma Orava-Stav požiadala úrady o schválenie projektu v októbri 2015. Ešte predtým získala pozemky (päťtisíc štvorcových metrov) v území Mlynskej doliny medzi Cestou mládeže a potokom Vydrica. Cena nájmu bola dohodnutá na jedno euro ročne. Ide o nájom na 25 rokov, pričom podmienkou je, že firma na vlastné náklady vybuduje  areál záhradnej reštaurácie so zachovaním pôvodnej sakrálnej stavby.

„Mesto našlo blázna“

Mesto našlo v tomto prípade blázna, ktorý je ochotný ísť do nájomnej zmluvy na 25 rokov a zaviazať sa podľa prísneho plánu realizovať predpísané objekty. Za svoje peniaze, samozrejme. Po skončení nájmu tam tie objekty ostanú, vyjadril sa kedysi pre médiá A. Hlina.

Rotunda
Zdroj: Orava-stav
Rotunda

Súčasťou areálu je aj Labutí pavilón, ktorý zlikvidovali v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Má sa teraz obnoviť na pôvodných základoch, k reštaurácii má pribudnúť tanečný parket, drevené prístrešky a oddychová plocha s ohniskami. Projekt zahŕňa aj revitalizáciu toku Vydrice pri Rotunde.

Viac než milión

Výstavba by mala trvať 12 mesiacov, ako už informoval TREND, vyžiada si  náklady vo výške 1,26 milióna eur. Objekty reštaurácie a pavilónu vzniknú na mieste pôvodného kúpeľného domu z roku 1828, zbúraného v roku 1970.

Jednopodlažný objekt záhradnej reštaurácie bude  mať úžitkovú plochu 747 štvorcových metrov a terasu s plochou 131 metrov štvorcových. Labutí pavilón, pôvodne postavený začiatkom 20. storočia, má 330 metrov štvorcových.

Neprehliadnite

Rodina poslanca Hlinu oživí Rotundu na Železnej studničke

Budú sa konať  aj kultúrne podujatia

Jediným majiteľom firmy Orava-Stav je Hlinova matka Valéria, o projekte sa však pre médiá vyjadruje jeho manželka Martina. Informoval o tom index.sme.sk. „Hlavnými objektmi bude rekonštrukcia Labutieho pavilónu v čo najväčšej možnej miere podľa pôvodného plánu a veľkosti, a tiež výstavba mestskej horárne. V objekte Labutieho pavilónu bude možné realizovať rôzne kultúrne podujatia, výstavy či prezentácie. Počas bežnej prevádzky bude využívaný ako libresso," povedala po podpise zmluvy pre TASR M. Hlinová.

Plán výstavby areálu na Železnej studničke
Zdroj: Orava-stav
Plán výstavby areálu na Železnej studničke

Prameň železitej vody

Obľúbený rekreačný a športový areál pre mnohých Bratislavčanov, Železná studnička alebo Železná studienka, sa nachádza v závere údolia Vydrice. Názov je odvodený od prameňa železitej vody, ktorý v doline vyviera. Po rozsiahlej revitalizácii Železnú studničku slávnostne opätovne otvorili  8. júla 2006.

Pri Červenom moste sa nachádza železničná zastávka Železná studnička, ktorá je súčasťou starej železničnej trate. Dvadsiateho augusta 1848 ňou prišiel prvý vlak z Viedne do Bratislavy, ťahaný parnou lokomotívou. V roku 2005 spustili sedačkovú lanovku na Kolibu. Pri nej sa nachádza cyklistická aj zjazdová trať Rohatka.