Rakúsky developer Kleindienst Group je prvým, ktorý začína stavať na ostrovoch v umelom súostroví „The World“ pri pobreží Dubaja. To začal budovať tamojší developer Nakheel, no v januári 2008 musel pre finančné problémy práce zastaviť.
„Dubaj potrebuje rekreačné domy,“ cituje agentúra Bloomberg Josefa Kleindiensta, riaditeľa rodinného rakúskeho podniku. „Ak sa pozriem na súčasný stav dubajského trhu, nevidím tu dopyt po realitách, okrem rekreačných nehnuteľností, ešte po mnoho ďalších rokov.“
Nakheel predal podľa vlastných slov zhruba 60 % z celého projektu, no kríza zasiahla všetkých majiteľov ostrovov, ktorí tu chceli stavať. V roku 2006 kúpil rakúsky podnikateľ šesť ostrovov, no pre krízu musel oddialiť začiatok výstavby o vyše rok. Znížil pritom investície do ôsmich iných krajín, vrátane Južnej Afriky a Pakistanu, aby mu ostalo na tento projekt. Celkové investičné náklady by mali dosiahnuť 840 mil. dolárov. Zatiaľ pripravil pozemky pre výstavbu 20 víl, plážového klubu a hotelov na ostrovoch „Nemecko,“ „Rakúsko“ a „Švajčiarsko“. Podľa Kleindiensta majitelia zaplatili za vily od 1,9 mil. po 5,5 mil. dolárov, 12 z nich je predaných.
Akonáhle developer odštartoval výstavbu projektu s názvom „Srdce Európy“, ostatní majitelia ostrovov sa začali zaujímať o jeho plány. „Pozorujú nás, či sme tu schopní zarobiť peniaze. V momente ako zistia, že sme úspešní, budú nás nasledovať,“ tvrdí J. Kleindienst. Dubajský developer a sprostredkovateľ AA Properties chce na ostrove „Tchajwan“ začať stavať 12 víl a tri domy koncom tohto roka.
Zdroj: dubai
„Obsadenosť dubajských hotelov je v súčasnosti veľmi nízka. Ale ak ste miliardár a potrebujete špičkovú, veľmi veľkú a luxusnú vilu na vlastnom ostrove na pár týždňov, nemyslím, že na trhu je takýto typ produktu,“ cituje agentúra Nabila Ahmeda, analytika Deutsche Bank. Miera neobsadenosti hotelových a dovolenkových zariadení v Dubaji sa v marci odhadovala na 70 %.
Jedným z dôvodov, prečo rakúsky podnikateľ začína s výstavbou, sú aj nižšie stavebné náklady. Tie v Dubaji klesli o takmer tri štvrtiny od začiatku krízy. „Predtým len niekoľko dodávateľov bolo ochotných vôbec sa zúčastniť tendra, teraz je tu každý. Môžeme tak stavať za veľmi dobrú cenu a kvalitu a stále zarobíme.“
Nie všetci však veria dopytu na trhu. Martin Kohlhase z Moody´s Investors Service si nemyslí, že dopyt po luxusných vilách je dostatočne silný na to, aby prekonal potácajúci sa realitný trh v krajine. „Projekt je pravdepodobne úzko spojený so sentimentom spotrebiteľov a realitným trhom v Emirátoch. Vzhľadom k tomu, že neočakávame oživenie v nasledujúcich 12 až 18 mesiacoch, je znovuzrodenie „The World“ nepravdepodobné.“
„Musíme sa pripraviť na skutočnosť, že susedné ostrovy budú prázdne niekoľko rokov. No opustený ostrov nie je pre nás negatívum. Určite negatívne by sa nás dotkla prebiehajúca výstavba na najbližších z nich,“ tvrdí J. Kleindienst.
Vizualizácia - Nakheel