K zvyšovaniu miery triedenia odpadu, nízkoenergetickému osvetleniu či používaniu hygienických zariadení s minimálnym použitím vody pridáva Aupark inštaláciu stoviek fotovoltických panelov. Tie sú umiestnené na streche poschodového parkovacieho domu P1, ktorý je súčasťou bratislavského nákupného centra.

Celodenným kontaktom so slnečným žiarením poskytuje strecha ideálne podmienky na výrobu solárnej elektrickej energie. Spolu 1 272 panelov s inštalovaným výkonom takmer 500 kWp zabezpečí Auparku predpokladanú ročnú produkciu elektrickej energie v objeme 550 MWh.

„Vysoké ceny energií výrazne skracujú návratnosť investície do fotovoltických zariadení. Okrem ekonomickej stránky je však pre nás dôležitý aj dosah na životné prostredie a kontinuálne znižovanie závislosti od neobnoviteľných zdrojov energie. Pri objeme 550 MWh ide o ekvivalent spotreby približne stotisíc kubických metrov zemného plynu, 250 ton CO2 a stoviek kilogramov ďalších splodín, ktoré by každoročne vznikli pri výrobe elektriny z tejto komodity,“ hovorí Lukáš Palaščák z WOOD & Company, ktorá Aupark spoluvlastní so skupinou Unibail-Rodamco-Westfield.

Udržateľná prevádzka

V prípade Auparku, ktorý disponuje prenajímateľnou plochou 60-tisíc štvorcových metrov a 231 obchodnými jednotkami, ide o ďalší krok v rámci stratégie trvalo udržateľnej prevádzky. Centrum je od roku 2014 držiteľom certifikátu BREEAM In-Use na úrovni Double Excellent. Certifikát BREEAM, ktorý bol prvýkrát udelený v roku 1990 v Spojenom kráľovstve, je v súčasnosti považovaný za jeden z najprestížnejších systémov hodnotenia udržateľnosti budov.

Bratislavské nákupné centrum Aupark.
Zdroj: WOOD & Company
Bratislavské nákupné centrum Aupark.

Pri Auparku je jeho vysoké hodnotenie odzrkadlením systematického uplatňovania množstva environmentálnych opatrení, napríklad používania hygienických zariadení s nízkou alebo žiadnou spotrebou vody, inštalácie nízkoenergetického LED osvetlenia, nákupu elektrickej energie so stopercentným zastúpením výroby z obnoviteľných zdrojov alebo spolupráce s udržateľnými módnymi značkami.

Okrem nákupného centra Aupark, ktoré WOOD & Company spoluvlastní so skupinou Unibail-Rodamco-Westfield, sú súčasťou slovenského realitného portfólia skupiny aj administratívne budovy Aupark Tower, Lakeside Park, BBC5, BBC1, BBC1 Plus či Westend Tower v Bratislave.

Aktuálna téma obnoviteľných zdrojov energie

Inštalácia fotovoltických panelov je preto témou aj pre WOOD & Company Real Estate, realitnú vetvu skupiny WOOD & Company.

„Vnímame, že téma fotovoltiky a ďalších obnoviteľných zdrojov energie je v posledných mesiacoch ešte aktuálnejšia a navyše ekonomicky racionálnejšia. Aj preto o širšom využití v rámci nášho portfólia intenzívne diskutujeme. Napokon niekoľko budov, napríklad Aupark Tower alebo Lakeside Park, už odoberá zelenú elektrickú energiu výhradne z obnoviteľných zdrojov. V tomto trende chceme pokračovať,” hovorí Martin Šmigura, investičný riaditeľ WOOD & Company, ktorý je zodpovedný za realitné aktivity skupiny na Slovensku.

Ďalšie dôležité správy

Takto by malo vyzerať nájomné bývanie na Ivanskej ceste.
Neprehliadnite

Bratislavský samosprávny kraj postaví desiatky nájomných bytov