V tomto roku všetko umocnila vojna na Ukrajine. Ľudia vidia v zahraničných realitách príležitosť, ako ochrániť peniaze pred infláciou, zaistiť si miesto na trávenie vlastnej dovolenky, ale v súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine aj bezpečné útočisko pre prípad zhoršenia bezpečnostnej situácie v tuzemsku.

„Nákup nehnuteľnosti v zahraničí už zároveň nie je ničím mimoriadnym, dostáva sa na úroveň štandardných realitných investícií,“ hovorí predajca zahraničných realít Peter Forgács z realitnej kancelárie Rellox.

Hoci Slovákov lákajú i rakúske hory, a teda aj nehnuteľnosti, ktoré v danej lokalite môžu vlastniť pre vlastné účely, popularite sa tešia i prímorské destinácie, napríklad Chorvátsko či Španielsko „S odstupom nasleduje Taliansko a ďalšie krajiny, Dubaj alebo Švajčiarsko.

Zhruba 48 percent investorov nehnuteľnosť v zahraničí nakupuje za účelom kombinácie vlastného užívania a ďalšieho prenájmu. Výhradne pre vlastnú potrebu nehnuteľnosť plánuje využívať 41 percent ľudí a čisto za účelom prenájmu kupujúci nakupujú 11 percent nehnuteľností. V spôsobe užívania nehnuteľností môžeme sledovať čiastočnú zmenu trendu, keď v súvislosti s pandémiou covidu-19 došlo k nárastu ľudí, ktorí dom či apartmán chcú užívať len pre seba alebo blízkych,“ uvádza P. Forgács.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa