O pomoci Bratislave rozhodne holding

Štátna obchodná spoločnosť Slovak Investment Holding má v pláne pomôcť Bratislave s financovaním projektu obnovy a prevádzky mestských kúpeľov Grössling. Nepôjde o pomoc v zmysle grantu alebo dotácie, ale o návratnú formu financovania prostredníctvom vkladu do vlastného imania. Predstavenstvo holdingu a National Development Fund II. bude o tom hlasovať.

V materiáli na júnové rokovanie poslancov sa ako jedna z výhod zapojenia holdigu spomína, že jeho investícia je vkladom do základného imania, je preto v zásade nenávratná. Prípadný odchod vyrieši dohoda s hlavným mestom. Bratislava bude mať súčasne predkupné právo na podiel holdingu pre prípad, že by mal záujem svoj obchodný podiel v spoločnosti predať.

Bývalé Kúpele Grössling, rekonštrukcia komína.
Neprehliadnite

Štátny holding plánuje pomoc bratislavskému Grösslingu. Nie grantom, ale vkladom do imania

SAD Zvolen zvyšuje komfort pre cestujúcich

Užívatelia autobusovej dopravy v Banskobystrickom kraji, ktorí cestujú do a z okresného mesta Brezno, , by mali mať od septembra tohto roka k dispozícii modernú autobusovú stanicu. Takáto budova v meste predtým neexistovala, len nástupištia, takže to bude pre cestujúcu verejnosť a obyvateľov mesta úplne nový objekt.

Hlavným dôvodom výstavby novej autobusovej stanice bolo zvýšiť cestujúcim z Brezna a okolia komfort pri cestovaní a služby súvisiace s potrebami cestujúcich združiť pod jednu strechu. Cez jeho nástupište SAD Zvolen v Brezne ročne prejde približne jeden milión cestujúcich, pričom ich počet môže kolísať v závislosti od aktuálnej situácie v súvislosti s pandémiou covid-19.

Budova novej autobusovej stanice v Brezne
Neprehliadnite

Cestujúcim v Brezne má od septembra slúžiť nová autobusová stanica. Stála vyše milión eur

Nové školské triedy v Záhorskej Bystrici

Od augusta stavia bratislavská mestská časť Záhorská Bystrica nízkoenergetickú nadstavbu jedálne v školskom areáli Základnej školy s Materskou školou na Hargašovej ulici. V budúcnosti plánuje zrekonštruovať budovu bývalého učilišťa na základnú a materskú školu so športoviskami v areáli Stredného odborného učilišťa energetického pre 600 žiakov.

Mestská časť požiadala o financie na stavbu z eurofondov vo výške 1,93 milióna eur prostredníctvom výzvy, ktorú vyhlásil rezort pôdohospodárstva. Najväčšia časť areálu prechádza do správy mestskej časti. Miestny úrad chce zabezpečiť projektovú dokumentáciu do konca roka 2021. Prestavba by sa mala realizovať v horizonte troch až piatich rokov. O financovanie sa bude uchádzať z eurofondov.

Nadstavba školskej jedálnv Bratislave-Záhorskej Bystrici
Neprehliadnite

Bratislavská Záhorská Bystrica rozširuje počet tried. Plánuje aj novú školu

Immofinanz menil osvetlenie v obchodných parkoch

Firmy na Slovensku sa musia vysporiadať s tlakom trhu na plnenie udržateľných kritérií. V európskom meradle sa objavuje čoraz viac predpisov ESG (Environmental, Social and Governance), ktoré treba zaviesť do života v obchodnom aj kancelárskom sektore.

Skupina komerčných nehnuteľností Immofinanz, zameraná na kancelársky a maloobchodný segment, v šestnástich obchodných parkoch Stop shop na Slovensku nahradila verejné osvetlenie LED svietidlami. Svetlá sa postupne v určitých intervaloch stmievajú, až kým sa nevypnú. Obchodný park v Liptovskom Mikuláši nedávno získal energetický certifikát A, na streche v Bratislave-Rači nedávno nainštalovali fotovoltaické panely.

my hive Vajnorská v Bratislave
Neprehliadnite

Immofinanz zmodernizoval osvetlenie vo svojich obchodných parkoch Stop Shop, usporil energiu

Pokles výstavby nových domov v USA

Podľa najnovších údajov amerického ministerstva obchodu výstavba nových domov v USA v júli klesla o sedem percent na sezónne upravenú ročnú mieru 1,534 milióna po júnovom revidovanom náraste o 3,5 percenta na 1,650 milióna domov. Ekonómovia pritom odhadovali, že výstavba nových domov v júli klesne o 2,6 percenta na 1,60 milióna z pôvodných júnových 1,643 milióna domov pred revíziou.

Ministerstvo zároveň informovalo, že celkový počet vydaných nových stavebných povolení v USA v júli vzrástol o 2,6 percenta na ročnú mieru 1,635 milióna.

Nedávny prieskum pritom odhalil, že očakávania stavbárov v auguste prudko klesli na najnižšiu úroveň za jeden rok, pretože zápasia s vysokými nákladmi na výstavbu, s problémami s dodávkami a rastúcimi cenami domov.

Stavba
Neprehliadnite

Výstavba nových domov v USA v júli strmo klesla, stavbári zápasia s vysokými nákladmi