Výstavba nových domov v USA v júli strmo klesla. Toto odvetvie čelí totiž rôznym prekážkam, ako je zdražovanie vstupných materiálov, čo sa premieta do vyšších cien domov. Informovalo o tom v stredu americké ministerstvo obchodu.

Podľa najnovších údajov ministerstva sa výstavba nových domov v USA v júli znížila o 7 percent na sezónne upravenú ročnú mieru 1,534 milióna, po júnovom revidovanom náraste o 3,5 percenta na 1,650 milióna domov. Ekonómovia pritom odhadovali, že výstavba nových domov v júli klesne o 2,6 percenta na 1,60 milióna z pôvodných júnových 1,643 milióna domov pred revíziou.

432 Park Avenue. Za posledné poschodie pýtajú 169 miliónov dolárov.
Neprehliadnite

V New Yorku je na predaj byt za 169 miliónov dolárov

Ministerstvo obchodu zároveň informovalo, že celkový počet vydaných nových stavebných povolení v USA v júli vzrástol o 2,6 percenta na ročnú mieru 1,635 milióna po júnovom znížení o 5,3 percenta na revidovanú mieru 1,594 milióna. V tomto prípade analytici odhadovali, že počet stavebných povolení v júli stúpne o 0,8 percenta na 1,610 milióna z pôvodných 1,598 milióna v predchádzajúcom mesiaci.

Nedávny prieskum pritom odhalil, že očakávania stavbárov v auguste prudko klesli na najnižšiu úroveň za jeden rok, pretože zápasia s vysokými nákladmi na výstavbu, s problémami s dodávkami a rastúcimi cenami domov.