Magistrát čakajú rokovania o sporných lokalitách

Koncom apríla sa uskutočnila v Bratislave udalosť, ktorú očakávala najmä odborná verejnosť, vrátane samospráv mestských častí. Magistrát a Metropolitný inštitút Bratislavy predstavili na verejnom prerokovaní návrh Urbanistickej štúdie umiestnenia nájomného bývania na území Bratislavy s 13 lokalitami na mestských a súkromných pozemkoch. To, že má mesto veľký problém so zabezpečením nájomného bývania, je verejne známe desiatky rokov. Po masovej privatizácii bytového fondu po roku 1989, bolo na čase nabrať odvahu. Nájsť cestu zo začarovaného kruhu politickej vôle, pozemkov, financií, prípadného nesúhlasu občanov s výstavbou a zmien územného plánu.

O to sa práve snaží urbanistická štúdia. Chce preveriť možnosti umiestnenia nájomného bývania v konkrétnom území. Niekoľko hodín trvajúca prezentácia a diskusia priniesla prvé reakcie. Ukazujú, že magistrát čaká dlhý proces, kým Bratislavčania otvoria dvere na nájomných bytoch v modernej zástavbe. Podľa informácií TREND-u sa jeden z developerov chystá pripomienkovať návrh, ktorý sa týka lokality, kde je jedným z vlastníkov. Mestská časť Rača, kde sa intenzívne stavia, naďalej trvá na vypustení lokalít Račianska a Pekná cesta, a má pripomienky k lokalite Východné. Politici vedia, že diabol sa skrýva v detailoch. V prípade výstavby, keď sa blížime ku ďalším komunálnym voľbám, bude komunikácia a rozhodovanie práve o detailoch veľmi citlivé.

Letecká snímka časti Bratislavy
Neprehliadnite

Bratislava vybrala 13 lokalít, kde zvažuje stavať nájomné byty

Košický Obchodný dom Urban znova na scéne

Obchodný dom, ktorý sa stal jedným zo symbolov metropoly východného Slovenska a jej pešej zóny, opäť otvorili pre zákazníkov. Stalo sa tak koncom apríla, majiteľa však čaká po rekonštrukcii rozlúsknutie ešte jedného tvrdého orieška. Ide o otvorenie gastroprevádzok v obchodnom dome, ktoré ovplyvnila koronakríza. Najväčšími zmenami prešiel interiér, kde po odstránení pôvodnej stropnej konštrukcie vznikla nová dominanta interiéru – galéria. Kompletnou obnovou prešla aj umelecká fasáda s typickými obkladovými tvarovkami a stane sa jednou z dominánt centra Košíc.

OD Urban v Košiciach
Neprehliadnite

Obchodný dom Urban v centre Košíc po obnove znovu funguje

Obnova rodinných domov je príležitosť pre lokálnu ekonomiku

Obnova 30-tisíc rodinných domov z Plánu obnovy a odolnosti SR za 528,2 milióna eur je veľmi ambiciózny plán. Dosah tejto jeho časti pocítia desaťtisíce vlastníkov domov v mestách a na vidieku. Reaguje na zmeny klímy a znečistenie ovzdušia, ktoré už treba riešiť. Okrem zlepšenia ich energetickej hospodárnosti je dôležitý jej následný efekt aj nové pracovné miesta na lokálnej úrovni. To môže povzbudiť malé a stredné firmy aj živnostníkov a prispieť k zlepšeniu situácie okresov s vysokou mierou nezamestnosti. Dá sa iba súhlasiť s riaditeľkou platformy Budovy pre budúcnosť Katarínou Nikodémovou, ktorá povedala, že o úspechu plánov rozhodne realizácia a úspešná komplexná dotačná schéma.

Na snímke je budova spoločnosti Sipox Holding a.s. na Červeňovej ulici v Bratislave, ktorej majiteľom bol podnikatel Jozef Majský.
Neprehliadnite

Do vylepšenia kondície domov a budov na Slovensku majú natiecť stámilióny eur

Cenové nožnice na pomaly zatvárajú. V čom je hodnota bytu?

Predpredajom pred začiatkom výstavby a zľavami chcú zaujať developeri zákazníkov najmä v Bratislave. Dávno už nestačí postaviť na pozemok toľko bytových domov, koľko sa tam zmestí. Developeri ponúkajú zeleň v okolí, na terasách či v predzáhradkách, štandardné aj nadštandardné bývanie. Konkurencia v novostavbách je veľká a pandémia v roku 2020 tiež ovplyvnila dianie na realitnom trhu. Zo správy realitnej spoločnosti Herrys vyplynulo, že v marci tohto roku bola ponuka bytov na sekundárnom trhu najnižšia za posledných šesť mesiacov. Ich ceny majú tendenciu čoraz viac sa približovať k cenám novostavieb. Tento trend bude pokračovať dovtedy, kým v Bratislave nezačnú pribúdať nové byty. Nie je zdravé, keď sa znižuje cenový rozdiel medzi novostavbou a starším bytom, pretože vyjadruje kvalitu lokality, stav bytu a preferenciu kupujúceho. Cena je vždy dohodou medzi predávajúcim a kupujúcim. V súčasnosti to však vyzerá, akoby niečo tlačilo jednu zo strán do nekomfortnej pozície.

Ilustračné foto novostavby bytoviek v Bratislave
Na obr. Bytový komplex v Devínske Novej Vsi, Bory
Neprehliadnite

Bratislava: Medziročne najviac zdraželi novostavby v Dúbravke, Karlovej Vsi a Petržalke

Kúpa Auparku odráža dôveru v spotrebu bratislavského regiónu

O komerčné nehnuteľnosti v hlavnom meste Slovenska je záujem. Dôkazom je aj ohlásený obchod za takmer pol miliardy eur. Týka sa nákupného centra Aupark s 200 obchodmi, 31 reštauráciami a Cinema City. Novým majiteľom je spoločnosť Wood & Company s veľkými skúsenosťami na burzách, ktorá ho považuje za výnimočnú investičnú príležitosť so stabilnými výnosmi a priaznivým pomerom rizika a návratnosti. Súčasné analýzy a trendy podľa neho potvrdzujú, že spotrebitelia sa po skončení pandémie vracajú do nákupných centier. Táto kúpa je zároveň aj  vyjadrením dôvery v ekonomickú silu Bratislavy, jej regiónu a nákupnej sily obyvateľov. Uvoľňovanie protipandemických opatrení len pomôže opätovnému naštartovaniu návštevnosti obchodných centier a spotreby nielen v Bratislave, ale aj v ostatných mestách na Slovensku.

Aupark
Einsteinova
ulica
počet parkovacích miest: 2 000
parkovací čas: od 10. do 21. hodiny, cez víkend od 8. hodiny, vyjsť
sa dá kedykoľvek
cena parkovania: zadarmo
Neprehliadnite

Bratislavský Aupark zmení majiteľa, prejde do rúk Wood & Company za takmer pol miliardy