Mesto Bratislava vybralo 13 lokalít, kde zvažuje stavať nové nájomné byty. Ide o územia Bazová, Pastierska, Pekná cesta, Na vrátkach, Bratská, Sosnová, Šustekova, Mlynské nivy, Račianska, Východná, Agátová, Muchovo námestie a Viedenská cesta. Informuje o tom v návrhu urbanistickej štúdie, ktorú verejne prerokujú v stredu (28. 4.).
„Lokality vybrané vo vyhľadávacej štúdii sú alokované v rôznych mestských častiach, a to Ružinov, Rača, Dúbravka a Petržalka. V Ružinove ide o dve, v Rači o štyri, v Dúbravke o dve a v Petržalke o päť lokalít. Spolu to tvorí 13 riešených území," píše sa v štúdii, ktorá ponúka aj varianty riešenia jednotlivých projektov výstavby nájomných bytov.

Bratislava bola vždy mesto biznisu. Jej nesúrodosť ovplyvnili aj časté politické zmeny
Štúdia má preveriť možnosti umiestnenia nájomného bývania vo vybraných lokalitách na mestských pozemkoch i na pozemkoch súkromných investorov, ktoré si vyžadujú pre potreby umiestňovania bývania zmenu platného územného plánu mesta. „Urbanistická štúdia navrhuje zmeny funkčného využitia územia s potrebnou občianskou vybavenosťou, dopravnou a technickou infraštruktúrou. Preveruje jednotlivé lokality ako alternatívne riešenia na území mesta a na základe vyhodnotenia bude spracovaný čistopis ako podklad pre zmeny a doplnky územného plánu mesta," informovala hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová. Štúdia je k dispozícii verejnosti aj v elektronickej podobe na webe hlavného mesta v sekcii úradná tabuľa s použitím filtra územné plánovanie a rozvoj. Jej verejné prerokovanie sa uskutoční v stredu od 15.00 h v online forme.

V bratislavskom Ružinove plánuje mesto nájomné bývanie
Magistrát priznáva, že v otázke nájomného bývania má Bratislava veľký dlh a v rámci hlavných miest V4 je na tom najhoršie. „Našou ambíciou je nastaviť systém výstavby tak, aby mesto mohlo zabezpečovať 200 nájomných bytov ročne počas desiatich rokov," vyhlásil v októbri 2019 primátor hlavného mesta Matúš Vallo s tým, že Bratislave chýba celkovo 40-tisíc bytov a treba vytvoriť približne 4-tisíc mestských nájomných bytov. "Rozbehli sme všetky procesy tak, aby sme do konca volebného obdobia v roku 2022 mohli mať pripravených alebo rozpracovaných približne 1000 bytových jednotiek," podotkol primátor.
Mesto začalo okrem plánovania výstavby aj s procesom prípravy rekonštrukcie objektov vo svojom vlastníctve. Bratislava začína postupne vyhlasovať aj architektonické súťaže na nájomné bytové domy na mestských pozemkoch.