Prvá skúška štúdie z magistrátu má byť v septembri

Bratislavské mestské zastupiteľstvo čakajú v procese prípravy nájomného bývania v Bratislave dve dôležité rokovania. Prvé má byť v druhej polovici septembra, kedy sa majú poslanci zaoberať informatívnym materiálom – čistopisom urbanistickej štúdie o umiestnení nájomného bývania z dielne magistrátu.

Po prerokovaní sa stane podkladom pre obstarávanie zmien a doplnkov územného plánu mesta, čo potrvá niekoľko mesiacov, povedala námestníčka primátora Lenka Antalová-Plavuchová. Ak v roku 2022 odsúhlasia zmeny v územnom pláne, nájomné byty by mala pripraviť a postaviť nová Bratislavská organizácia bývania. Naplno by mala fungovať od roku 2022.

Ilustračné foto novostavby bytoviek v Bratislave
Na obr. Bytový komplex v Slnečnice v petržalke
Neprehliadnite

Bratislavskí poslanci majú prerokovať v septembri čistopis štúdie o nájomnom bývaní

Na nájomné byty dal ŠFRB vyše 50 miliónov eur

Z tohtoročného rozpočtu Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) na úvery pre samosprávy a súkromný sektor na obstaranie či výstavbu nájomných bytov (niečo vyše 100 miliónov eur) je už vyčerpaných 53 miliónov eur. Generálny riaditeľ ŠFRB Tomáš Lamprecht vyčíslil dopyt na výstavbu na 1 400 nájomných bytov po celom Slovensku.

Vo fonde sa zmenili viaceré interné procesy. Týkali sa napríklad povinnosti stavať nájomné byty či zariadenia sociálnych služieb len na pozemkoch vo vlastníctve obce alebo aj ručenia. V minulosti sa totiž pri výstavbe musela obec zaručiť inou nehnuteľnosťou, napríklad kultúrnym domom či škôlkou, čo v prípade niektorých obcí nebolo možné.

bytovky
Neprehliadnite

Rozpočet na úvery na nájomné byty je vyčerpaný zhruba z polovice

Daň za prázdne byty je iba politické divadlo

Politikom v rôznych častiach sveta sa nedarí zvládnuť krízu na trhu s dostupným bývaním. V niektorých svetových veľkomestách sa zameriavajú na taktiku, ktorou je zdanenie prázdnych bytov a domov patriacich bohatým. Podľa ekonómov sú takéto poplatky len politickým divadlom.

Politici by mali riešiť predovšetkým nerovnováhu medzi ponukou a dobytom, napísala agentúra Bloomberg. Podľa ekonómov majú väčší vplyv faktory, ako sú rekordne nízke úrokové sadzby, rast populácie, nerovnováha medzi ponúkanou a žiadanou kúpou a nedostatočnou výstavbou cenovo dostupného bývania. V Los Angeles pre problémy s bývaním plánujú v roku 2022 referendum o otázkach možných daní z prázdnych domov.

Projekt Bory Bývanie v Bratislave
Neprehliadnite

Zdaniť bohatým prázdne „nadbytočné“ byty? Zdá sa, že problém s ich nedostatkom to nerieši

Príprava novej administratívy v bratislavskom Ružinove

Nová zástavba Polyfunkčného komplexu Bajkalská – Záhradnícka v dvoch objektoch rôznej výšky by mala stáť do roku 2025 na nevyužitom a zanedbanom priestore v blízkosti križovatky oboch ulíc v bratislavskom Ružinove. V pláne je priniesť do lokality ružinovských Nív ďalšiu občiansku vybavenosť.

Okrem chýbajúcich či poddimenzovaných plôch pre administratívu, obchod či gastro služby, projekt počíta s výsadbou zelene a v alternatívnom variante aj s krátkodobým ubytovaním. Zámer je v súčasnosti zverejnený v zisťovacom konaní na stránke Enviroportál.

Rakúsky investor Zahradnicka Property vyčíslil orientačné náklady na prvú etapu polyfunkčnej výstavby na takmer 24 miliónov eur a na druhú etapu takmer 25 miliónov eur.  

Polyfunkčný komplex Záhradnícka-Bajkalská v Bratislave
Neprehliadnite

V Bratislave by mohla pribudnúť polyfunkčná výstavba za takmer 50 miliónov eur

Na mieste po „dvojičkách“ je stále veľa práce

Napriek tomu, že od útokov na dvojičky Svetového obchodného centra v New Yorku uplynulo už 20 rokov, areál Ground Zero stále nie je dokončený. Prvou nedokončenou stavbou je mrakodrap 2 World Trade Center, ktorého základy oficiálne položili v roku 2013. Má ísť o druhú najvyššiu budovu v areáli, ktorá bude mať 80 poschodí.

Doteraz sa však jej stavba nezačala pre problémy s financovaním. Druhým rozostavaným projektom je Centrum múzických umení Ronalda O. Perelmana, ktoré by malo byť otvorené v roku 2023. Projekt zbrzdili problémy s financovaním a aj výmena architektonického štúdia. Celkové náklady na stavbu prekročili 600 miliónov dolárov.

Ground Zero Museum
Neprehliadnite

Na mieste „dvojičiek“ v New Yorku stavajú niekoľko budov, stále nie sú dokončené