Politikom v rôznych častiach sveta sa nedarí zvládnuť krízu na trhu s dostupným bývaním. V niektorých svetových veľkomestách sa tak zameriavajú na taktiku, ktorou je zdanenie prázdnych bytov a domov patriacich bohatým. Nie všetci sú však presvedčení, že to pomôže.

Podľa ekonómov sú takéto poplatky len politickým divadlom, ale politici by mali riešiť predovšekým nerovnováhu medzi ponukou a dobytom, píše agentura Bloomberg.

V Los Angeles pre problémy s bývaním plánujú v roku 2022 referendum o otázkach možných daní z prázdnych domov. Hongkong zvažuje zdanenie developerov bytových domov takým spôsobom, aby ich odradil od hromadenia nových bytov. Svoje možnosti skúma Írsko.

Barcelona zašla tak ďaleko, že hrozí zabavením prázdnych bytov prenajímateľov, ktorými by zaplatila polovičnú trhovú cenu a byty by sama prenajímala za dostupné ceny. Paríž v roku 2017 strojnásobil daň z druhého bytu.

Daň, ktorá nepomáha

„Dane z prázdnych nehnuteľností patria do škatulky niečoho, čo znie dobre, ale v praxi to nebude mať nejaký veľký význam,“ uviedol riaditeľ programu hospodárskej politiky ekonomického inštitútu Grattan Brendan Coates. „Odvádza to pozornost od hlavného problému,“ dodal.

Podľa ekonómov majú väčší vplyv faktory, ako sú rekordne nízke úrokové sazby, rast populácie, nerovnováha medzi ponúkanou a žiadanou kúpou a nedostatočnou výstavbou cenovo dostupného bývania.

Kritici tvrdia, že dane sú skôr politickou pózou než zmysluplným zdrojom príjmov, nie to ešte prístupom, ktorý by pomohol kríze dostupného bývania. Iní si myslia, že tento koncept je úplne chybný.

Prípady z dvoch kontinentov

Mnoho odpovedí sa skrýva v dvoch mestách, ktoré nedávno zaviedli poplatky za „byty duchov“ - Vancouveri a Melbourne. Vo Vancouveri, ktorý daň zaviedol v roku 2017, príjmy z nej prekonali očakávania, ale s ponukou nájomných bytov to nepohlo.

V Melbourne zaviedli daň v roku 2018, jej výber je však veľmi nízky. Ani v jednom z týchto miest nevidno presvedčivé správy o lepšej dostupnosti bývania.

Tieto dane sú viac o integrite realitného trhu a domácich politických otázkach, ako o dostupnosti bývania či efektívnych príjmoch, uviedol ekonóm Bloomberg Intelligence James McIntyre.

To, čo skutočne ovplyvňuje dostupnosť bývania, sú úrokové sadzby, reštrikcie v plánovaní a celkové nastavenie daní, uzatvára agentúra Bloomberg.

Na ilustračnej  leteckej snímke panelové domy v bratislavskej mestskej časti Petržalka.
Neprehliadnite

Hoci hypotéky sú na Slovensku lacné, bývanie je nedostupné

Vancouver, Kanada
Zdroj: Pixabay / Luke Lawreszuk
Vancouver, Kanada