Napriek tomu, že od útokov na dvojičky Svetového obchodného centra uplynulo už 20 rokov, areál Ground Zero stále nie je úplne dokončený. Informovala o tom agentúra AP, ktorá priniesla zoznam nedokončených stavieb.

Prvou z nich je mrakodrap 2 World Trade Center, ktorého základy oficiálne položili v roku 2013. Má ísť o druhú najvyššiu budovu v areáli, ktorá bude mať 80 poschodí. Doteraz sa však jej stavba nezačala pre problémy s financovaním. Developer Larry Silverstein povedal, že pred začiatkom stavebných prác chce podpísať zmluvu s budúcim nájomcom.

„Mojim cieľom je čo najskôr dokončiť projekt výstavby,“ tvrdí Silverstein, ktorý má 90 rokov. Dúfa, že úplného dokončenia budovy sa ešte dožije.

Múzické centrum a cerkev

Druhým rozostavaným projektom je Centrum múzických umení Ronalda O. Perelmana, ktoré by malo byť otvorené v roku 2023. Projekt zbrzdili problémy s financovaním a tiež výmena architektonického štúdia, ktoré urobilo významné zmeny v pôvodných náčrtoch.

Celkové náklady na stavbu prekročili 600 miliónov dolárov. Sumou 75 miliónov dolárov prispel americký finančník Perelman, podľa ktorého bude budova pomenovaná.

Po dokončení bude na najvyššom poschodí centra umiestnený flexibilný priestor, ktorý bude možné prekonfigurovať do jedného, dvoch alebo troch divadiel pre činohru či balet.

Larry Silverstien
Zdroj: Silverstein ITC
Larry Silverstien

„Všetky komponenty interiéru budú automatizované. V sálach je možné posúvať steny, podlahu aj sedadlá,“ povedala riaditeľka pripravovaného centra umení Leslie Kochová.

Treťou nedostavanou budovou na Ground Zero je grécky pravoslávny Chrám svätého Mikuláša. Stavebné práce sa po rokoch prieťahov už naplno rozbehli. Autorom stavby je svetoznámy španielsky architekt Santiago Calatrava.

Sakrálna budova by mala byť dokončená na budúci rok. Celkové náklady na výstavbu pravdepodobne prekročia hranicu 85 miliónov dolárov.

Na Ground Zero má stáť ešte spomínaný mrakodrap 2 Worl Trade Center. Má nahradiť stavbu, ktorá bola po páde dvojičiek výrazne poškodená a rozobraná medzi rokmi 2007 až 2011. Nový mrakodrap má byť vysoký 270 metrov a okrem kancelárskych priestorov bude ponúkať aj apartmány na kúpu či prenájom.

„Ak pôjde všetko podľa plánu, budova by mala byť dokončená v nasledujúcich piatich rokoch,“ povedal šéf marketingu spoločnosti Silverstein Properties, ktorá projekt zastrešuje.

Pamätník a 1WTC

Na mieste bývalého Svetového obchodného centra ako prvý dokončili pamätník s názvom Reflecting Absence (Odraz neprítomnosti), ktorý oficiálne otvorili desať rokov po teroristických atakoch. Pamätník tvoria dve obrovské nádrže na pôdoryse bývalých veží WTC.

V roku 2014 otvorili mrakodrap One World Trade Center, predtým známy ako Freedom Tower (Veža slobody). S výškou 541,3 metra ide o najvyššiu budovu v New Yorku. V roku 2016 bol úplne dokončený aj podzemný tranzitný uzol PATH, ktorého súčasťou je aj podzemné nákupné stredisko.

One World Trade Center
Neprehliadnite

Newyorské dvojičky nahradil mrakodrap One World Trade Center, je symbolom nezlomnosti a sily