Nová zástavba Polyfunkčného komplexu Bajkalská – Záhradnícka v dvoch objektoch rôznej výšky by mala stáť do roku 2025 na nevyužitom a zanedbanom priestore v blízkosti rušnej križovatky oboch ulíc v bratislavskom Ružinove.

V pláne je priniesť do lokality ružinovských Nív ďalšiu občiansku vybavenosť. Okrem chýbajúcich či poddimenzovaných plôch pre administratívu, obchod či gastro služby, projekt počíta s výsadbou zelene a v alternatívnom variante aj s krátkodobým ubytovaním. Zámer je v súčasnosti zverejnený na stránke Enviroportál v zisťovacom konaní.

Územie plánovanej výstavby je ľahko viditeľné. Neupravený pozemok zo severu ohraničuje komunikácia Záhradnícka, z juhozápadu bytový dom Klincová, zo severovýchodu pravým napojením Záhradníckej na mimoúrovňovú križovatku Bajkalská – Záhradnícka a zo západu bytovým domom Octopus.

Ďalší projekt ku Tatracentru

Investor, spoločnosť Zahradnicka Property, má korene v rakúskej Raiffeisen Property Holding International. Tá je developerskou dcérskou firmou banky Raiffeisen, ktorá realizuje projekty v strednej a východnej Európe a na Balkáne.

V jej portfóliu je napríklad aj komerčná nehnuteľnosť na Slovensku – budova Tatracentra na bratislavskom Hodžovom námestí s vyše 32-tisíc štvorcovými metrami (m2) z roku 2001. Pracuje aj na rekonštrukcii Esterházyho paláca v blízkosti hradieb v mestskej časti Bratislave-Staré Mesto, kde majú byť aj administrativne a komerčné priestory.

Investor vyčíslil orientačne v zámere náklady na prvú etapu polyfunkčnej výstavby na takmer 24 miliónov eur a na druhú etapu takmer 25 miliónov eur.  

Dokumentáciu pre územné rozhodnutie k polyfunkčnému projektu vypracoval popredný bratislavský ateliér Janičina architekti, ktorý má za sebou v hlavnom meste projekty ako Aupark Tower, hotel Mercure, mimo Bratislavy Aupark v Piešťanoch či kúpalisko Sihoť v Nitre.

Rámček Polyfunkčný komplex Bajkalská – Záhradnícka
  •  Objekt A 1 (predpokladaný termín máj 2022 – február 2024) 
  • Objekt A2 ( predpokladaný termín február 2024 – november 2025)
  • Hrubá podlahová plocha v oboch variantoch 26 334 m2
  • Plocha zastavaná oboma objektami: 3 731 m2
  • Investor :Zahradnicka Property
  • Predbežné náklady 1. etapa : 23 907 500 eur
  • Prednbežné náklady 2. etapa : 24 806 500 eur

PRAMEŇ: zverejnený zámer

Šesť podlaží, siedme ustúpené

Výstavba prvého objektu by sa mala začať na jar budúceho roka. Má mať šesť nadzemných podlaží a dve podzemné, kde je aj parkovanie, na prvom až šiestom nadzemnom podlaží majú byť administratívne priestory na prenájom so zázemím a na siedmom ustúpenom podlaží technické vybavenie.

V druhom variante nad veľkou časťou strechy nad prvým nadzemným podlažím je navrhnutá zeleň so spevnenými plochami. Na prvom a druhom nadzemnom podlaží má byť administratíva so zázemím a na treťom až šiestom podlaží priestory na krátkodobé ubytovanie. Na siedmom, ustúpenom podlaží, podobne ako v prvom variante, je v pláne technické vybavenie.

Deväť podlaží,  desiate ustúpené

Druhý objekt s naplánovanou výstavbou v roku 2024 má byť vyšší s deviatimi nadzemnými podlažiami a dvoma podzemnými podlažiami s podzemným parkovaním.

Na prvom nadzemnom podlaží majú byť vstupné komerčné priestory či sklady, na druhom až deviatom podlaží administratíva so zázemím a na desiatom ustúpenom technické vybavenie.

V druhom variante je na prízemí vstupná hala s recepciou, obchody a služby či show room, na prvom až ôsmom poschodí administratíva so zázemím. Na deviatom ustúpenom má byť  technologické vybavenie.

Rosum
Neprehliadnite

Penta predala kancelársku budovu Rosum, sídli v nej aj jej vydavateľstvo