V procese prípravy nájomného bývania v Bratislave sa má v druhej polovici septembra udiať dôležitý krok. Zastupiteľstvo hlavného mesta by malo v septembri prerokovať ako informatívny materiál čistopis urbanistickej štúdie o umiestnení nájomného bývania v Bratislave z dielne magistrátu.

Chýbajú tisíce bytov

Materiál obsahuje vyhodnotenie spolu 13 konkrétnych lokalít v mestských častiach Petržalka, Ružinov, Rača a Dúbravka na pozemkoch mesta aj súkromných investorov.

V súčasnosti má vyše polmiliónové hlavné mesto Slovenska len asi 1 900 obecných nájomných bytov, z tohto počtu približne tisíc prenajímajú mestské časti, ostatné magistrát.

Primátor Matúš Vallo v októbri 2019 povedal, že Bratislave chýba 40-tisíc bytov a treba vytvoriť približne 4-tisíc mestských nájomných bytov. Mesto začalo procesne konať tak, aby do konca volebného obdobia v roku 2022 mohlo mať pripravených alebo rozpracovaných približne tisíc bytových jednotiek, uviedol primátor.

Mesto má viacero možností ako sa dostať k nájomným bytom, sú to vlastná výstavba nových bytov, rekonštrukcie starších nehnuteľností vo vlastníctve mesta, spolupráca s developerskými spoločnosťami a nákup bytov na voľnom trhu.

Zásadné rozhodnutie o územnom pláne

Po prerokovaní sa materiál stane podkladom pre obstarávanie zmien a doplnkov územného plánu Bratislavy, čo potrvá niekoľko mesiacov,“ povedala pre TREND námestníčka bratislavského primátora Lenka Antalová-Plavuchová, ktorá má v gescii nájomné bývanie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa