Architekti udelili prestížne ceny

Ceny pre diela v šiestich kategóriách a dve špeciálne ceny si 7. októbra od medzinárodnej poroty prevzali tímy architektov počas galavečera k 20. ročníku prestížnej ceny Slovenskej komory architektov za architektúru CE ZA AR 2021.

Porota nominovala 18 diel z celkovo 81 prihlásených projektov z celého Slovenska. Medzi nimi boli napríklad bytové a rodinné domy, byty, interiéry či priemyselné budovy. Cenu verejnosti aj ocenenie Fenomén architektúry získalo dielo Hrad Uhrovec, obnova hospodárskej budovy.

Hrad Uhrovec - Hospodárska budova
Uhrovec
Neprehliadnite

CE ZA AR 2021: Fenoménom architektúry je revitalizácia objektu v areáli hradu Uhrovec

Penta otvorila Jurkovičovu tepláreň

Na moderné flexibilné priestory pre prácu aj stretávanie sa miestnej komunity sa zmenila za tri roky rekonštrukčných prác chátrajúca národná kultúrna pamiatka Jurkovičova tepláreň v Bratislave. Je súčasťou projektu Sky Park by Zaha Hadid, ktorý v bývalej priemyselnej zóne Bratislavy stavia spoločnosť Penta Real Estate.

Kolaudačné rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť v auguste a v týchto dňoch už jej priestory vítajú prvých nájomcov kancelárií pod značkou BASE a návštevníkov. Výška investície do komplexnej rekonštrukcie bola 13 miliónov eur.

Na snímke exteriér teplárne slovenského architekta Dušana Jurkoviča po rekonštrukcii. Zrekonštruovaná bola v rámci projektu Sky Park by Zaha Hadid v Bratislave 1. októbra 2021. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Interiér Jurkovičovej Teplárne v Bratislave má nový industriálny švih

Bytov je v Bratislave stále málo

Dostupnosť bývania sa v hlavnom meste v dôsledku prudkého rastu cien v posledných dvoch rokoch znížila. Stále je však podľa analytika Bencont Investments Rudolfa Bruchánika dostatočne vysoká na to, aby sa pri súčasnej, extrémne nízkej ponuke byty vypredávali minimálne takým tempom, ako sa stavajú.

Napriek prudkému rastu cien je záujem o nehnuteľnosti aj v okrajových častiach. Protipandemické opatrenia zasiahli predaj bytov v hlavnom meste len veľmi mierne, výraznejšie dôsledky mala skôr všeobecná ekonomická neistota.

Ilustračné foto novostavby bytoviek v Bratislave.
Neprehliadnite

Nedostatok bývania v Bratislave sa prehlbuje. Ceny trojizbových bytov sa zvýšili

Projekt Vydrica chce zaujať aj retailom

Developer Lucron verí, že po dostavaní bude ponuka retailových priestorov v projekte Vydrica v bratislavskom Starom Meste zaujímavá pre takéto prevádzky. Práve tam by chcel postaviť „high street“ v hlavnom meste.

Takáto ulica je charakteristická veľkým pohybom ľudí a skladba obchodných prevádzok je určená pre širšiu škálu zákazníkov. V prvej etape výstavby sú prevádzky zamerané na gastro a potraviny pre tamojších obyvateľov.

Na snímke je Ermanno Boeris počas rozhovoru vo firme Lucron v Bratislave.
Neprehliadnite

Bratislavskú „high street“ chce postaviť Lucron na Vydrici

Pri kúpe investičného bytu sú aj riziká

Kúpa takéhoto bytu pri aktuálnych vysokých cenách prináša viacero rizík. Ak chce niekto investovať do realít, mal by zvážiť realitné fondy alebo ich kombináciu s kúpou investičného bytu, uviedol finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik pri porovnávaní výhodnosti a rizikovosti investícií do týchto dvoch možností.

Rizikom je napríklad vysoká obstarávacia cena, pri ktorej v budúcnosti môže dôjsť k cenovej korekcii, čo môže výrazne narušiť plánované zhodnotenie, postavené najmä na raste hodnoty. 

Marián Búlik
Neprehliadnite

Kúpa investičného bytu pri dnešných cenách prináša viacero rizík

Nové kúpeľné ubytovanie v Turčianskych Tepliciach

Slovenské liečebné kúpele Turčianske Teplice v súčasnosti pracujú na stavbe prvých šiestich apartmánových víl projektu Rezidencia Opera s parkoviskami. Budú v blízkosti kúpeľného parku, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou.

Hrubú stavbu plánujú dokončiť do konca roka 2021. Cieľom kúpeľnej spoločnosti je vybudovať zo Zlatých kúpeľov Turčianske Teplice modernú destináciu zdravotného cestovného ruchu.

Rezidencia Opera
Neprehliadnite

V Turčianskych Tepliciach vznikajú investičné apartmány Rezidencia Opera

Penta Real Estate je súčasťou skupiny Penta, do ktorej patrí aj trend.sk.