Realitnú hladinu nedávno rozčerila správa realitnej kancelárie Lexxus, že v treťom kvartáli sa znížila ponuka noviniek v novostavbách o 80 percent.

Analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik predpokladá, že išlo o pokles novej ponuky bytov, ktoré pribudli v uvedenom štvrťroku, keďže v ich evidencii sa celkový počet voľných bytov v novostavbách znížil medziročne o 20 percent, respektíve medzikvartálne o 14 percent.

„Číslo 80 percent preto v skutočnosti nie je až také hrôzostrašné, no poukazuje na dlhodobý problém nedostatku bývania v Bratislave,“ uviedol pre TREND. Uvedený problém sa stále prehlbuje najmä kvôli pomalým povoľovacím procesom.

Dostupnosť bývania sa v hlavnom meste v dôsledku prudkého rastu cien v posledných dvoch rokoch znížila. Stále je však podľa R. Bruchánika dostatočne vysoká na to, aby sa pri súčasnej, extrémne nízkej ponuke byty vypredávali minimálne takým tempom, ako sa stavajú.

Posun vo vydávaní stanovísk

Primátor Matúš Vallo sa k vydávaniu záväzných stanovísk mestom vyjadril počas realitnej konferencie TRENDu v septembri tohto roka. V minulosti bol priemer vydania stanoviska 150 dní, v súčasnosti je to 60 dní.

„Každý, kto urobí podanie elektronicky, to dostane rýchlejšie, lebo dokumentácia ide naraz na štyri oddelenia a pre oddelenia sú povinné lehoty,“ uviedol bratislavský primátor.

V roku 2019 mesto vydalo 343 záväzných stanovísk, v roku 2020 to bolo už 453. Developeri na konferencii reagovali, že dôležitá je pre nich flexibilita územného plánu, súčasne platný však považujú za rigidný. Pozitívne v porovnaní s minulosťou je pre nich profesionalizácia magistrátu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa