Zastavia sa ceny bratislavských novostavieb?

Trh s novostavbami v Bratislave zaznamenal rekord, dobrý pre predávajúcich, ale problematický pre kupujúcich. Priemerná cena novostavieb v druhom kvartáli tohto roka sa vyšplhala na 4 010 eur za štvorcový meter, čo je doposiaľ najvyššia zaznamenaná cena v hlavnom meste.

Najviac stúpli ceny oproti predchádzajúcemu štvrťroku v okresoch Bratislava II a Bratislava IV. V nich bolo takmer 80 percent novej ponuky, ktorá bola výrazne drahšia a významne prispela k rastu priemernej ceny.

Relatívne najlacnejším bol okres Bratislava III, kde väčšinu ponuky tvoria byty v okrajových častiach Rače a Nového Mesta. Priemerná absolútna cena bytov sa vyšplhala na 248-tisíc eur vrátane DPH, čo medziročne predstavuje nárast o 6,7 percenta. V porovnaní s cenou za m2 tak absolútna cena rástla výrazne pomalšie. Dôvodom je medziročný pokles priemernej rozlohy bytov z 67,7 m² na 64,2 m².

Ilustračné foto novostavby bytoviek v Bratislave
Na obr. Bytový komplex v Jarovciach
Neprehliadnite

Rekord: Priemerné ceny novostavieb v Bratislave prekonali štyritisíc eur za štvorcový meter

Projekt Vydrica môžu stavať už tento rok 

Bratislavská lokalita Vydrica by mala v roku 2024 vyzerať inak ako v súčasnosti. Spoločnosť Vydrica Development totiž vo štvrtok 22. júla informovala, že má právoplatné stavebné povolenie pre objekty prvej etapy. Výstavba prvých budov by sa mohla začať tento rok.

K oživeniu zámeru a prípravy nového projektu v atraktívnej časti mesta v blízkosti nábrežia Dunaja došlo po niekoľkých rokoch. Projekt doplní zástavbou dlhodobo zanedbávanú časť priestoru, predĺži korzo a plynulo prepojí nábrežie s hradom. V štyroch nízkopodlažných bytových domoch v prvej etape bude spolu 207 bytov vo vysokom štandarde.

Súčasťou stavieb bude parter pre obchodné prevádzky, reštaurácie či kaviarne. Kancelárske priestory budú v jednej budove. Spolu s dokončením prvej etapy obyvatelia hlavného mesta uvidia aj zreštaurované ľadové jamy, ktoré kedysi slúžili na chladenie potravín, zrevitalizovanú pracháreň či repliku vyústenia vodovodu Johanna Wolfganga Kempelena.

Projekt Vydrica v Bratislave
Neprehliadnite

Projekt Vydrica získal stavebné povolenie, bude v ňom 207 bytov. Chce zachovať genius loci

Brnianska vlaková stanica má architektov z Holandska

Centrum Moravy, Brno, ktorým často prechádzajú Slováci pri ceste do hlavného mesta Česka, už pozná podobu svojej budúcej hlavnej vlakovej stanice. Architektonickú súťaž vyhral holandský ateliér Benthem Crouwel, ktorý je aj autorom stanice v Rotterdame či dostavby stanice v Amsterdame, informoval Český rozhlas.

Veľký zastrešený prestupový uzol so 16 koľajami bude stáť pri rieke Svratka ďalej od centra mesta. Malá časť stanice bude umiestnená aj na veľkom moste cez rieku.

Architekti navrhli tiež priestor pred a za stanicou, ktorý má rozlohu zhruba dvoch Václavských námestí. Na jednom z nich bude umiestnená aj autobusová stanica. Okolo vzniknú domy novej štvrte Trnitá. Náklady samotnú stanicu by mali byť zhruba 20 až 25 miliárd českých korún.

Víťazný návrh vizualizácie Hlavnej stanice v Brne od holandského ateliéru Benthem Crouwel.
Neprehliadnite

Víťazný návrh novej hlavnej stanice v Brne pôsobí impozantne

Slovenský investor siahne v Taliansku hlbšie do vrecka

Záujemca zo Slovenska o nehnuteľnosť v Taliansku musí v prvom kole urobiť jednoduché rozhodnutie, či preferuje drahší sever, alebo lacnejší juh. Vždy chce však jedno: blízkosť mora či jazera alebo výhľad naň.

Pandémia koronavírusu ovplyvnila ceny nehnuteľností v celej Európe. Medziročne stúpol index cien aj v Taliansku, ktoré patrí medzi obľúbené destinácie slovenských investorov do nehnuteľností, uviedol pre TREND Peter Forgács zo spoločnosti Rellox.

Ceny nehnuteľností v Taliansku podľa údajov v máji 2021 vzrástli na 1 720 eur za štvorcový meter. To aj napriek tomu, že likvidita rezidenčných nehnuteľností bola v roku 2020 minimálna. Lukratívne Toskánsko, Ligúria, ostrov Sardínia či Benátsko pre slovenských klientov najzaujímavejšie, respektíve v nich majú záujem o kúpu nehnuteľností.

V lete v okolí Scilly lovia ryby mečiare, ktoré vo veľkom využíva miestna kuchyňa.
Neprehliadnite

Za apartmán vo vychytenom Toskánsku zaplatí Slovák pár stotisíc eur. Juh Talianska je lacnejší

Mesto Trnava plánuje nové byty

Krajské mesto Trnava pripravuje na vlastnom pozemku na Tamaškovičovej ulici projekt bytového domu s 21 nájomnými bytmi z dielne architektonického ateliéru Šercel Švec. Projekt zahŕňa aj vyše šesťtisíc štvorcových metrov verejných priestorov parku a infraštruktúry, ktorá poslúži celej tamojšej lokalite. Trnava má v súčasnosti vo fonde 725 jednoizbových až trojizbových nájomných bytov.

Záujem o bývanie v nich je veľký, úrad eviduje v poradovníku 42 záujemcov, ktorí spĺňajú podmienky. Aktuálne sú však už všetky byty obsadené, býva v nich približne 1 530 ľudí.

V prípade projektu na Tamaškovičovej ulici predloží mesto Štátnemu fondu rozvoja bývania na posúdenie štúdiu, či spĺňa možnosti čerpania financií. Reálny termín začiatku výstavby je po všetkých administratívnych procesoch rok 2022.

Tamaškovičova v Trnave
Neprehliadnite

V Trnave pribudne atraktívna bytovka s 21 nájomnými bytmi, mesto ju začne stavať na budúci rok