Uvažujete o kúpe rekreačnej nehnuteľnosti na talianskom pobreží alebo v horách? Domy alebo apartmány sú v ponuke podobne ako v Španielsku či Chorvátsku, len s malým rozdielom. Hneď na začiatku si treba odpovedať na otázku, ktorá je v Taliansku častá: sever alebo na juh?

Od odpovede sa odvíja cena. V severnej a známejšej časti krajiny aj s lyžiarskymi strediskami sú cenovky výrazne vyššie, na chudobnejšom juhu s menej rozvinutými službami oveľa nižšie. Pre klienta zo Slovenska je v Taliansku kľúčová blízkosť k moru či jazeru alebo výhľad naň.

WA 51 Miláno - Návštevníci sa fotia na veži gotickej katedrály v Miláne, ktorú opätovne otvorili pre verejnosť vo štvrtok 11. februára 2021. Milánsky dóm, druhú najväčšiu katedrálu v Taliansku, zatvorili úrady v dôsledku koronavírusovej pandémie. FOTO TASR/AP 

 
Visitors take selfies on the roof of the Duomo gothic cathedral, in Milan, Italy, Thursday, Feb. 11, 2021. The Duomo cathedral reopened Thursday after closure due to COVID-19 lockdown restriction measures. (AP Photo/Luca Bruno)
Neprehliadnite

Taliansko je v bielej zóne, ľudia už vonku nemusia nosiť rúška

Zvýšený index

Pandémia koronavírusu ovplyvnila ceny nehnuteľností v celej Európe. Podľa Eurostatu sa medziročne zvýšil index cien nehnuteľností v Chorvátsku, v Rakúsku, Taliansku a Španielsku, ktoré sa radia medzi obľúbené cieľové destinácie slovenských investorov do nehnuteľností, uviedol pre TREND Peter Forgács zo spoločnosti Rellox.

Kým akciové trhy padali na rekordné minimá, trh s nehnuteľnosťami si držal hodnotu napriek nižším objemom transakcií. Práve nízka volatilita týchto trhov láka globálnych investorov, ktorí hľadajú menej rizikové investičné možnosti.

Ceny nehnuteľností v Taliansku podľa údajov v máji 2021 medziročne vzrástli v priemere o 1,1 percenta na 1 720 eur za štvorcový meter. To aj napriek tomu, že likvidita rezidenčných nehnuteľností bola v roku 2020 minimálna.

Priemerná cena m2

Oblasť

máj
(€)

medziročná
zmena
(%)

Celé Taliansko

1 720

1,10

Ligúria

2 445

-2,80

Sardínia

1 488

-2,30

Toskánsko

2 212

0,20

Trentino – Alto Adige

2 470

2,50

Veneto

1 521

1,30

Zdroj: Rellox

Podľa P. Forgácsa sú regióny ako lukratívne Toskánsko, Ligúria, ostrov Sardínia či Benátsko pre slovenských klientov najzaujímavejšie, respektíve v nich majú záujem o kúpu nehnuteľností.

„Podobne ako vo väčšine ostatných európskych krajinách sa lokálny realitný trh čiastočne spamätal v prvom kvartáli roku 2021, kedy privátne investori hľadali možnosti, kam bezpečne uložiť voľné finančné zdroje,“ konštatoval P. Forgács s tým, že úrokové sadzby sa dostali na historické minimá a očakáva sa, že aj v roku 2021 ostanú veľmi nízko.

Ceny nehnuteľností vo vybraných regiónoch Talianska

Toskánsko

Kamenný dom od 700-tisíc

 • Apartmán od 300-tisíc eur
 • Dom od 600-tisíc eur

Ostrov Sardínia

Exkluzívne prímorské strediská napr. Porto Cervo

 • Apartmán od 400-tisíc eur

Menej známe napr. Costa Paradiso

 • Apartmán od 180-tisíc
 • Dom od 350-tisíc eur

Ligúria

Ligurská riviéra

 • Dom od 600-tisíc eur
 • Apartmán od 250-tisíc eur

Severné jazerá

kombinácia horského prostredia, výhľadov na jazero a stredomorského podnebia

Riva del Garda a Salo pri Lago di Garda alebo Como a Lecco pri Lago di Como

 • Apartmán od 200-tisíc eur
 • Dom od 500-tisíc eur.

Dolomity

Val di Fassa, Val di Fiemme, Val Gardena

 • Apartmán od 200-tisíc eur

Jadranské more/Veneto

Lignana a Lido di Jesolo

 • Apartmán od 200-tisíc eur

Kalábria

 • Apartmán od 80-tisíc eur

PRAMEŇ: Rellox

Apartmán v Tatrách a veľký byt v Bratislave

Ak je cena za apartmán v lepšej talianskej lokalite vyše 400-tisíc eur, tak za tieto peniaze je možné kúpiť na Slovensku luxusný veľkometrážny apartmán v Štrbe, Novej Lesnej, Starom Smokovci či penzión vo Vyšných Ružbachoch. Na pôde hlavného mesta sú to päťizbový byt, loftové priestoty pre prácu, veľký mezonetový byt. V nižšej cenovej kategórii za apartmán, približne vyše 250-tisíc eur, inzeruje portál nehnuteľnosti.sk napríklad rodinné domy v Žilinskom kraji, veľkometrážny mezonetový byt v Demänovskej doline, rozostavanú chatu v Nižnej Boci či bungalovy v Bitarovej.

Obce si chránia trh

Pre priaznivcov o niečo chladnejšej klímy a turistiky a lyžovačky má príroda v Taliansku pripravené horstvo Dolomity, ktoré sú súčasťou Álp. Ako povedal P. Forgács, veľká časť záujemcov kupuje nehnuteľnosť v susednom Rakúsku. V južnom Tirolsku, si však, podobne ako v Rakúsku, väčšina obcí chráni tamojší realitný trh. Veľká časť nehnuteľností na predaj je podmienená hlavným bydliskom kupujúceho. Ale nájdu sa výnimky, ktoré si môžete kúpiť bez tejto podmienky. V tomto smere je voľnejšia oblasť Livigno a Bormio, doplnil.

Zároveň je tu predpoklad, že v Dolomitoch budú vznikať tzv. aparthotelové koncepty podobne ako Rakúsku pred asi 15 rokmi. Tieto projekty v talianskych veľhorách nie sú obvyklé. Dôvodom sú obmedzené možnosti predaja štandardnej rezidenčnej výstavby a dopyt zo strany kupujúcich. Vznik týchto aparthotelových projektov bude tlačiť tiež na zvýšenie štandardu nehnuteľností z hľadiska vybavenia, zázemie a služieb aj ceny.

Podpora vlády

Taliansko podobne ako Slovensko však bojuje s dlhodobými dôsledkami pandémie. Očakáva sa, že rok 2021 bude aj naďalej rokom neistoty, ale nebude taký dramatický, ako bol rok 2020.

Aby vláda v Ríme podporila realitný sektor, uvoľnila v minulom roku finančné stimuly, ktoré vytvorili významné rozvojové príležitosti. Patria medzi ne napríklad daňové odpočty až 110 percent za zvýšenie energetickej účinnosti budov a odolnosti proti zemetraseniu či inštalácia fotovoltických systémov, uzavrel P. Forgács.

View,Of,Barcelona,Beach,On,A,Summer,Day
Neprehliadnite

Slováci chcú v Španielsku najviac kupovať apartmány. Nehnuteľnosti na pobreží sú v kurze