V hlavnom meste bez zmeny, ceny bytov rastú

Ceny nehnuteľností v hlavnom meste rástli aj v druhom štvrťroku tohto roka. Podľa prvých údajov od realitnej kancelárie Lexxus v medziročnom porovnaní stúpla priemerná cena nových voľných bytov o viac ako 16 percent. Medzikvartálne sa priemerná cena zvýšila o 6,5 percenta. Napriek stúpajúcim cenovkám sa oproti roku 2020 zvýšil dopyt po nových bytoch dvaapolnásobne. Najviac zdraželo bývanie v druhom bratislavskom okrese.

Väčšina transakcií predstavuje obchody ľudí, ktorí v minulosti plánovali kupovať. Vzhľadom na nejasnú a najmä rizikovú situáciu na trhu počas uplynulého roka a pol však svoje nákupy radšej odložili. Analytik Rudolf Bruchánik očakáva ďalší rast cien nehnuteľností v krajských mestách aj dopyt. S oživením ekonomiky stúpne zamestnanosť a odpadne strach zo straty práce. Ľudia budú odvážnejší pri kúpe prostredníctvom hypotéky.

Ilustračné foto novostavby bytoviek v Bratislave
Na obr. Bytový komplex v Devínske Novej Vsi, Bory
Neprehliadnite

Na jar najviac narástli ceny bývania v druhom okrese Bratislavy, takmer o 13 percent

Výstavba cross-dockingovej haly na západnom Slovensku

Halu pre kuriérsku spoločnosť Slovak Parcel Service stavia KLM real estate v obchodnej zóne v Trnave. Finančne sa na jej developmente podieľa aj skupina slovenských individuálnych investorov prostredníctvom investičnej platformy Crowdberry.

Hala bude slúžiť ako cross-dock pracovisko na rýchle vybavovanie objednávok z online obchodov a redistribúciu tovarov zákazníkov. Má mať rozlohu 1 400 štvorcových metrov (m2), vyrastie na pozemku s rozlohou približne 10-tisíc m2 v blízkosti predajní veľkých obchodných reťazcov a neďaleko automobilky PSA a priemyselného parku CTP. Pozemok prislúchajúci k hale je určený na ďalší rozvoj expedičného pracoviska, ktoré je súčasťou základnej infraštruktúry a najmä predpokladom ďalšieho rozvoja online obchodu.

Hala v Trnave pre Slovak Parcel Service
Neprehliadnite

V Trnave postavia halu na spracovanie balíkov. Pandémia urýchlila vývoj elektronického obchodu

Bývanie pre zámožnú klientelu v Bratislave

V lukratívnej časti Bratislavy, blízko Hradu, vyrastá projekt Hausberg pre veľmi náročnú klientelu. Jej architektom je Iľja Skoček ml. Dizajnu budovy dominuje kombinácia dreva, prírodného betónu a skla. Budova má mať 47 bytov, štyri nadzemné podlažia a ustúpené piate podlažie, kde budú len penthousy. Na prízemí budú štyri nebytové priestory aj viacúčelová súkromná športovo-relaxačná zóna.

Byty budú v predaji ako holobyty. Investorská spoločnosť Hausberg je však pripravená dokončiť interiér v štandarde podľa individuálnych požiadaviek klientov. Vjazd do garáží a vstupy do budovy budú z oboch ulíc cez niekoľko bezpečnostných úrovní. Obyvatelia budú parkovať vo vnútorných parkovacích boxoch s možnosťou dobíjania elektromobilov a na vonkajších parkovacích miestach na pozemku.

Hausberg v Bratislave
Neprehliadnite

Projekt Hausberg v lukratívnej štvrti Bratislavy prinesie solídnosť aj penthausy

Modernizácia Športového centra polície

Športové centrum polície pripravuje projekt obnovy a dostavby futbalového štadióna v Bratislave-Dúbravke s predpokladanými nákladmi 15 miliónov eur bez DPH. Výsledkom má byť multifunkčný športový areál s halou, ubytovaním a parkovaním. Pri financovaní chce športové centrum využiť aj eurofondy z programového obdobia 2021 až 2027, vrátane fondu na podporu športu ministerstva školstva.

Projekt je v procese posudzovania vplyvu na životné prostredie a vypracovania projektovej dokumentácie. Stavebné práce by mali začať na budúci rok. Zmena má priniesť efektívnejšiu prevádzku a prípravu vrcholových športovcov a tiež možnosť vyžitia pre bratislavských policajtov aj hasičov. Športoviská pre políciu sú v súčasnosti na viacerých miestach v hlavnom meste a napríklad za športovú strelnicu v Bratislave-Jarovciach musí centrum platiť.

štúdia Športové centrum polície
Neprehliadnite

Stánok pre vrcholový šport s atletickým tunelom má vyrásť v bratislavskej Dúbravke

Úrad pre územné plánovanie schválili v predstihu

Súhlas vlády so vznikom Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR koncom júna vzbudil silnú reakciu Združenia miest a obcí Slovenska. Združenie a ďalší sociálni partneri 28. júna na tripartite však žiadali, aby táto zmena bola súčasťou balíka zmien v stavebnej legislatíve. K návrhu zmeny zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy sa mali opäť vrátiť v auguste.

Vlastným návrhom na zlepšenie stavebnej legislatívy prispeli aj zamestnávateľské zväzy. Odporúčajú zvýšiť odbornosť stavebných úradov, skrátiť konania a eliminovať duplicitu, definovať účastníkov konania a ich námietky a zvýšiť digitalizáciu. Ďalej podľa nich treba riešiť kvalitu a bezpečnosť stavieb či roztrieštenú právnu úpravu.

Snímka z rokovania 15. schôdze vlády SR 9. júna 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

ZMOS ukázal pazúriky. Vláda schválila nový úrad pre územné plánovanie a výstavbu