Športové centrum polície pripravuje dva roky ambiciózny projekt obnovy a dostavby súčasného futbalového štadióna v bratislavskej Dúbravke s predpokladanými nákladmi 15 miliónov eur bez DPH. Výsledkom má byť multifunkčný športový areál s halou aj pre loptové hry, s ubytovaním, atletickým tunelom a oválom, zázemím pre regeneráciu športovcov, športovou strelnicou či parkovaním.

Efektívna príprava

Riaditeľ centra, bývalý reprezentant vo vodnom slalome Juraj Minčík, si od zmeny sľubuje efektívnejšiu prevádzku a prípravu vrcholových športovcov pod jednou strechou a možnosť vyžitia pre bratislavských policajtov aj hasičov, ktorí musia byť v kondícii. Športoviská pre políciu sú v súčasnosti na viacerých miestach v hlavnom meste a napríklad za športovú strelnicu v Bratislave-Jarovciach musí centrum platiť.

Areál športu a zdravia v Bratislave-Petržalke
Neprehliadnite

V hlavnom meste má byť multifunkčný športový kampus. Koľko miliónov bude treba?

Nové športové centrum bude k dispozícii za určitých podmienok aj pre obyvateľov intenzívne sa rozvíjajúcej mestskej časti, kde ohlásili veľké rezidenčné projekty viacerí developeri. V blízkosti sú kúpaliská Rosnička a Iuventa, ktorého služby by mohli využiť športovci v príprave na triatlon. Areál je dostupný autom aj električkou.

Spolupráca so zväzmi

„Výbava centra bude nadštandardná, aby slúžilo desať až 15 rokov, keď máme plniť úlohy pre štátnu reprezentáciu,“ uviedol riaditeľ J. Minčík s tým, že majú podpísané memorandá o spolupráci s desiatimi športovými zväzmi a Slovenským olympijským a športovým výborom. Pri tvorbe jednotlivých športovísk spolupracujú so zväzmi, ktoré najlepšie vedia, aké technické a stavebné podmienky potrebujú na vrcholovú prípravu. Slovenský špičkový šprintér Ján Volko trénuje napríklad na dráhe v Turecku a v Rakúsku v atletickom tuneli, pretože u nás taký nemáme.

Príprava projektov

Pri financovaní chceme využiť aj eurofondy z programového obdobia 2021 až 2027 určené na športovú infraštruktúru, vrátane fondu na podporu športu ministerstva školstva, priblížil projektový manažér Mojmír Gaško.

Projekt je v súčasnosti v procese posudzovania vplyvu na životné prostredie a vypracovania projektovej dokumentácie. Športové centrum by chcelo začať so stavebnými prácami na budúci rok. Urbanisticko-architektonickú súťaž pripravovali so Slovenskou komorou architektov a tvorcom pôvodného štadióna.

Víťazný z 18 návrhov sa stal v roku 2019 návrh z dielne MUUR s odmenou 21-tisíc eur. Podľa poroty je ekonomicky najvýhodnejší, počíta s rekonštrukciou tribúny a parkoviska a ich obstavaním novým objektom. Zároveň je nenáročný na stavbu s možnosťou rozdelenia do etáp, čo bola podľa M. Gaška jedna z podmienok Športového centra polície.