Ceny nehnuteľností v hlavnom meste pokračovali v raste aj v druhom štvrťroku tohto roka. Podľa prvých údajov v medziročnom porovnaní narástla priemerná cena nových voľných bytov o viac ako 16 percent. Medzikvartálne sa priemerná cena za meter štvorcový zvýšila o 184 eur, respektíve o 6,5 percenta.

Ilustračné foto novostavby bytoviek v Bratislave
Na obr. Bytový komplex v Devínske Novej Vsi, Bystrická
Neprehliadnite

Pri tvorbe cien bytov vedie lokalita. Vrátane novostavieb

Dopyt stále rastie

Podľa ďalších informácií z realitnej kancelárie Lexxus sa aj napriek stúpajúcim cenovkám oproti roku 2020 zvýšil dopyt po nových bytoch dvaapolnásobne.

V tomto roku najviac zdraželo bývanie v druhom bratislavskom okrese, kam patria mestské časti Ružinov, Podunajské Biskupice a Vrakuňa. V porovnaní s cenami z prvého štvrťroka to v júni bolo až o 12,6 percenta. Naopak, najmenej rástli ceny nového bývania v treťom bratislavskom okrese (mestské časti Rača, Nové Mesto a Vajnory), len niečo o vyše jedno percento. Cena jedného štvorcového metra bytovej plochy dosiahla úroveň vyše 2 700 eur bez DPH.

Väčšina transakcií predstavuje obchody ľudí, ktorí v minulosti plánovali kupovať. Vzhľadom na nejasnú a najmä rizikovú situáciu na trhu počas uplynulého roka a pol však svoje nákupy radšej odložili. V súčasnosti sa k nim vracajú, uviedli pre TREND odborníci na reality.

Postupné spomalenie rastu cien

Analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik očakáva ďalší rast cien nehnuteľností v krajských mestách aj dopyt. S oživením ekonomiky narastie zamestnanosť a odpadne strach zo straty práce. Ľudia budú odvážnejší pri kúpe prostredníctvom hypotéky. Dodal, že banky sa nezdráhajú poskytovať úvery a úrokové sadzby s najvyššou pravdepodobnosťou ostanú na súčasných úrovniach. Dopyt po kúpe vlastného bývania bude pokračovať, čo ceny potiahne nahor. Dá sa však očakávať postupné spomalenie tempa ich rastu. Rastúce ceny spôsobujú, že časť potenciálnych kupujúcich naráža na strop svojich finančných možností.

Čo poháňa rast cien bytov
  • Dlhodobý previs dopytu nad ponukou
  • Nízke úrokové sadzby
  • Dostupné hypotéky
  • Náročný proces schvaľovania nových rezidenčných projektov

Úpravy cien projektov

Ceny novostavieb v hlavnom meste stúpli takmer v 42 percentách developerských projektov. Dôvodom ich rastu pri väčšine týchto projektov bola nedostatočná ponuka na trhu. Tento fakt zapríčinil niekoľkokrát úpravy cien. Zvyšovaniu cien pomáhali aj priaznivé podmienky pre získanie úveru a nízke úrokové sadzby, ktoré výrazne zvyšovali dopyt na trhu, upozornil na aspekty z oblasti financií odhadca cien nehnuteľností tejto realitnej kancelárie Peter Ondrovič.

Nové byty ponúkalo od apríla do júna menej než 80 developerských projektov. Napriek tomu, že pre vypredanie ponuky ukončilo predaj deväť projektov, v porovnaní s predchádzajúcim obdobím celkový počet projektov zostal rovnaký. V tejto súvislosti Lexxus uvádza, že pribudlo viac developerských rezidenčných noviniek. V deviatich prípadoch sú to úplné novinky a ostatné sú nové etapy v rámci už existujúcich projektov.

Viac rozostavaných bytov

Tieto nové projekty a nové etapy obohatili ponuku novostavieb v Bratislave o 36,6 percenta bytov oproti minulému kvartálu. Celkovo bolo na konci sledovaného obdobia v Bratislave k dispozícii okolo 2 000 nových voľných bytov. Ich počet sa medzikvartálne zvýšil o 8,5 percent, no v porovnaní s predchádzajúcim rokom ich počet klesol o 2,6 percenta.

Na leteckej snímke developerský projekt Guthaus v Bratislave.
Neprehliadnite

Vlastné bývanie sa stáva luxusom. Dokedy budú ceny rásť a byty dostupné?

Na trhu je viac rozostavaných ako dokončených bytov. Podiel rozostavaných bytov predstavuje 94,9 percent. Znamená to, že nové byty sa kupujú z papiera a developerské projekty sa vypredávajú už v čase ich výstavby.

Anketa
Dosiahli ceny bytov v Bratislave svoj vrchol?
  • 19%
  • 81%
  • 0%
Hlavný analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik
Zdroj: Bencont Investments
Hlavný analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik