Nedostatok stavebných povolení a územných rozhodnutí môže ohroziť realizáciu viacerých stavieb, ktoré majú byť financované z prostriedkov Európskej únie v rámci Plánu obnovy a odolnosti.

Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik sa obáva, že takéto stavby nemusia byť do roku 2026 dokončené.

Eurofondy sa zrejme nepodarí vyčerpať

„Nárast počtu oznámení o zákazkách v tomto roku, čo sa týka aj objemu, opätovne súvisí s koncom programového obdobia a snahou vyčerpať eurofondy. Som presvedčený, že sa to nepodarí," upozornil v pondelok Kováčik na stretnutí lídrov slovenského stavebníctva. Mnohé termíny projektov sú podľa neho na absolútnej hranici realizovateľnosti.

„Muselo by byť všetko ideálne, aby sa do konca budúceho roka jednotlivé zákazky podarilo postaviť. Čo sa v mnohých prípadoch nestane," očakáva prezident profesijnej organizácie zamestnávateľov v stavebníctve. Podľa neho hrozí, že nebude vyčerpaný pomerne veľký objem eurofondov.

Firmy sú pripravené

Investori v pôsobnosti rezortu dopravy a výstavby, ako Národná diaľničná spoločnosť, Slovenská správa ciest či Železnice Slovenskej republiky, by podľa Kováčika mali veľmi rýchlo pristúpiť k odsúhlasovaniu dodatkov k zmluvám na stavebné zákazky na základe prijatého metodického pokynu ministerstva dopravy.

„Stavebné spoločnosti sú pripravené," poznamenal.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Nová mestská štvrť Bratislavy kladie dôraz na humánny urbanizmus