Realizačné ceny všetkých nehnuteľností na Slovensku v druhom štvrťroku medzikvartálne klesli o 3,9 percenta.

Zlacnenie zaznamenali obe sledované kategórie – ceny existujúcich nehnuteľností poklesli o 4,1 percenta a nových nehnuteľností o 3,2 percenta. K zníženiu cien na celoslovenskej úrovni došlo aj v medziročnom porovnaní, pričom kupujúci platili za domy a byty v priemere o 1,9 percenta nižšie sumy ako pred rokom. Informoval o tom Štatistický úrad.

V dlhodobom porovnaní - s priemerom roka 2010 - bázický index, boli aktuálne ceny nehnuteľností vyššie o 78 percent.

Najvýraznejšie na západe

Ceny nehnuteľností v jednotlivých regiónoch Slovenska počas druhého štvrťroka zastavili svoj rast, respektíve v krátkodobom horizonte začali klesať - v porovnaní so začiatkom roka. Na medziročnej úrovni ešte v dvoch regiónoch boli ceny vyššie, a to ako pri starých, tak aj nových nehnuteľnostiach.

Ceny nových nehnuteľností medzikvartálne padali rýchlejšie ako existujúcich, pokles cien sa prejavil vo všetkých krajoch s výnimkou Trnavského. Najvýraznejšie zlacneli v Trenčianskom a Žilinskom kraji, o viac ako sedem percent.

Z existujúcich nehnuteľností sa pokles cien v porovnaní so začiatkom roka prejavil v piatich krajoch Slovenska, najdynamickejšie v Bratislavskom a Žilinskom kraji o viac než šesť percent.

Zníženie cien evidovali aj v Trnavskom, Trenčianskom a Košickom kraji. Tri regióny, kde ceny vzrástli, ale len veľmi mierne, boli Nitriansky, Banskobystrický a Prešovský kraj.

Medziročné porovnanie

V porovnaní s cenami spred roka kupujúci stále platili v priemere viac už len v dvoch spomedzi ôsmich krajov. Pri nových nehnuteľnostiach bol medziročný vývoj cien v rozpätí od poklesu 13 percent v banskobystrickom regióne až po rast o 7,5 percenta v Trnavskom kraji.

Pokles cien nových nehnuteľností sa prejavil aj v Bratislavskom kraji. Naopak, medziročne vyššie ceny nových nehnuteľností zotrvali s Trnavským aj v Nitrianskom a Prešovskom regióne.

Dynamickejšie rozpätie vývoja cien nehnuteľností sa na regionálnej úrovni prejavilo pri existujúcich bytoch a domoch, od poklesu na úrovni 20 percent v Žilinskom kraji až po rast 11,5 percenta v Trnavskom kraji.

Vyššie ceny nehnuteľností starších ako tri roky boli stále v štyroch krajoch, a to okrem spomínaného Trnavského aj v Prešovskom, Bratislavskom a Trenčianskom kraji.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Napriek nižšiemu príjmu je bohatstvo slovenských domácnosti viazané na nehnuteľnosti